27. září 2009 17:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němci volí do spolkového parlamentu, volební účast je mizivá

Někteří Němci šli volit v tradičních krojích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někteří Němci šli volit v tradičních krojích. | foto: ČTK

BERLÍN Německé parlamentní volby začaly. Voliči již od osmé hodiny ranní vybírají své budoucí zástupce ve Spolkovém sněmu. Oproti minulému hlasování v roce 2005 však poklesla volební účast. Dokonce hrozí, že bude překonán historický rekord.

V téměř celém Německu panovalo o volební neděli krásné a slunečné počasí, přesto podle podle zveřejněných údajů odevzdalo do 14:00 své hlasy pouze 36,1 procenta oprávněných voličů.

Při minulých volbách v roce 2005 to přitom ve stejnou dobu bylo již 41,9 procenta. Před čtyřmi lety šlo celkově volit 77,7 procenta občanů, což tehdy představovalo rekordně nízkou učast. Vzhledem k průběžným číslům se ale dá očekávat, že tato hranice při letošním hlasování padne.

Němci ve volbách vybírají svou vládu pro příští čtyři roky. Pravděpodobné jsou zatím dvě varianty. Buď znovu vznikne velká koalice CDU/CSU s SPD, nebo se křesťanské strany spojí s liberální FDP.

Svůj hlas již odevzdala i kancléřka Angela Merkelová, která v dobré náladě hlasovala v Berlíně. Povinným optimismem sršel podle německých médií i její vyzyvatel a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Ten si je jistý, že z voleb vyjde "silná SPD".

V berlínských ulicích volební ruch nebyl příliš vidět. Berlíňané, které oslovily LN, vesměs již volit byli. Jeden z nich, postarší, asi padesátiletý muž po odvolení LN řekl: "Volil jsme proti černo-žluté koalici (CDU/CSU a FDP), nechci, aby to šlo tímto směrem." Kterou stranu ale přesně vybral, prozradit nechtěl.

(zvláštní zpravodaj LN v Německu), Petr Janoušek

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.