Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Je nepřijatelné, aby se záchrana migrantů kriminalizovala.‘ Němci vyzvali Itálii k propuštění kapitánky

Racketeovou po připlutí do přístavu zatkla policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Racketeovou po připlutí do přístavu zatkla policie. | foto: ČTK

Berlín/Řím Šéf německé diplomacie Heiko Maas dnes vyzval Itálii k propuštění kapitánky lodi se zachráněnými migranty Caroly Racketeové, která i přes zákaz italských úřadů minulý týden vplula do italských vod. Podle ministra je záchrana životů humanitární akt, nikoliv trestný čin. Racketeová byla v pondělí převezena na Sicílii, kde se konalo první slyšení u soudu. Ten v úterý rozhodne, zda bude kapitánka umístěna do domácího vězení, anebo zda bude souzena na svobodě.

Německá kapitánka lodi Sea-Watch 3 se 40 zachráněnými migranty na palubě v noci na sobotu vplula po více než dvou týdnech čekání na moři bez povolení do přístavu na italském ostrově Lampedusa. Italské úřady ji poté zadržely a plavidlo zabavily. Ženě hrozí pokuta až 50 000 eur (1,3 milionu Kč) a trest až 15 let vězení za pašeráctví.

Jednatřicetiletá Racketová je dále obviněná z toho, že ohrozila životy čtyř policistů, když Sea-watch 3 v sobotu při nepovoleném vplutí do přístavu přimáčkla jejich člun k přístavní hrázi. Plavidlo policistů se pokládá za vojenské a za ignorování jeho příkazů a použití síly vůči němu kapitánce hrozí až deset let vězení.

Mladá žena odmítá, že by se dopustila něčeho nezákonného. Uvedla, že migranti po 17 dnech na palubě zoufale potřebovali na pevninu. Její právní zástupce Alessandro Gamberini reportérům řekl, že do hlídkového člunu narazila náhodně a lituje toho.

„Z našeho pohledu může být výsledek soudního řízení v právním státě pouze propuštění Caroly Racketeové. Toto Itálii znovu zdůrazním,“ uvedl Maas na svém twitteru. Haas také uvedl, že je v kontaktu s italskými úřady a že je pro něj „nepřijatelné“, aby se záchrana migrantů ve Středozemním moři kriminalizovala.

Kapitánka Carola Racketeová.
Loď Sea-Watch 3 nalodila 12. června u libyjských břehů 53 migrantů v nouzi,...

Italský předseda vlády Giuseppe Conte v pondělí v rozhovoru s kancléřkou Angelou Merkelovou na toto téma uvedl, že rozhodnutí o kapitánce nespočívá na něm, nýbrž na soudech, uvedla agentura Reuters.

Nevládní organizace Seebrücke podle agentury DPA svolala na sobotu demonstrace, které se mají uskutečnit po celém Německu, například v Berlíně, Frankfurtku nad Mohanem či Hamburku. K solidaritě s Racketeovou se pokusili na videu serveru Youtube vyburcovat populární němečtí moderátoři Jan Böhmermann a Klaas Heufer-Umlauf. Ve sbírce, kterou dvojice iniciovala, se vybralo již téměř  854.000 eur (21,7 milionu korun).

Loď organizace Sea-watch v italském přístavu Lampeduse.

Loď organizace Sea-watch v italském přístavu Lampeduse.

Jednatřicetiletá Racketeová byla v pondělí převezena na rychlém člunu z ostrovu Lampedusa do sicilského přístavu Agrigento, kde soud rozhodne, zda ji ponechá v domácím vězení. Kapitánka podle svých právníků odmítla, že by udělala cokoliv špatného. Uvedla, že migranti po 17 dnech na palubě zoufale potřebovali na pevninu.

Loď Sea-Watch 3 nalodila 12. června u libyjských břehů 53 migrantů v nouzi, vstup na pevninu povolila Itálie od té doby jen 13 z nich, zejména dětem a těhotným ženám a lidem s vážnými zdravotními problémy.

Obtížná vyjednávání o dalším osudu migrantů nakonec vedla k tomu, že se pět evropských zemí v pátek nabídlo, že část zachráněných přijmou. Pomoc nabídlo Finsko, Francie, Německo, Lucembursko a Portugalsko. Italská vláda lodi přesto neudělila povolení k zakotvení.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu
SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu

Zapojte se do soutěže o prémiové členství a cvičte tak po celý rok zcela zdarma. Výherci navíc dostanou jako bonusový dárek speciální cvičební diář...