Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německo zruší daň, kterou financovali sjednocení. Západní Němci už nebudou platit solidární přirážku

Německý ministr financí Olaf Scholz (SPD) s kancléřkou Angelou Merkelovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý ministr financí Olaf Scholz (SPD) s kancléřkou Angelou Merkelovou. | foto: Reuters

Berlín Několikaprocentní přirážku k dani z příjmů fyzických i právnických osob musela odvádět většina občanů bývalého západního Německa po sjednocení země v roce 1990. Cílem přirážky, jež aktuálně činí 5,5 procenta, bylo financovat rozvoj nových spolkových zemí, a přispět tak k postupnému vyrovnání rozdílů mezi oběma částmi kdysi rozděleného státu.

O úplném nebo alespoň částečném zrušení solidární přirážky se diskutovalo již řadu let, a to s odůvodněním, že nové spolkové země ji už nepotřebují. „Náklady na sjednocení jsou z velké části uhrazeny,“ uvedl k tomu včera německý sociálnědemokratický ministr financí Olaf Scholz.

Počínaje rokem 2021 tak odpadne povinnost platit solidární daň pro 90 procent daňových poplatníků. Pro zbývajících 6,5 procenta občanů bude přirážka k dani z příjmů postupně klesat, zatímco pro 3,5 procenta nejbohatších Němců zůstane zachována v plné výši.

V loňském roce vynesla solidární daň do německého rozpočtu necelých 19 miliard eur. Do budoucna se počítá s tím, že rozpočet bude kvůli zrušení přirážky chudší o deset až 12 miliard eur ročně.

Návrhů, jakým způsobem odbourat solidární daň, se ve vládě kancléřky Angely Merkelové sešlo několik. Kabinet dal nakonec přednost verzi ministra financí. Křesťanští demokraté naopak navrhovali, aby byla přirážka k dani z příjmů úplně zrušena nejpozději v roce 2026, potom ale i pro nejbohatší Němce.

Body v boji o vedení SPD?

Pro Scholze představuje dohoda týkající se solidární daně významný úspěch i z jiného důvodu.

Koncem minulého týdne totiž oznámil úmysl kandidovat na předsedu sociálních demokratů (SPD). Nová úprava solidární daně, která se nově promění fakticky na mimořádnou daň pro nejbohatší občany, mu proto může přijít vhod.

Vyšší zdanění nejbohatších částí společnosti v podobě jakési „milionářské daně“ dlouhodobě prosazuje levicové křídlo SPD, jehož členové veřejně navrhují i možnost znárodnit velké koncerny nebo například developerské společnosti.

Scholz, který jde do souboje o vedení strany v tandemu s málo známou braniborskou poslankyní Klarou Geywitzovou, měl dosud u vlivné vnitrostranické levice malou podporu. Mnozí z jejích členů mu vyčítali, že údajně působí příliš technokraticky a jde na ruku kancléřce Merkelové, případně hájí zájmy velkých německých firem.

Oficiální lhůta, do níž je možné přihlásit kandidaturu na pozici předsedy strany, skončí 1. září. S výjimkou Scholze většina nejvyšších a prominentních představitelů strany kandidovat odmítla. Mnozí tak učinili s odůvodněním, že k překonání krize, v níž se SPD řadu měsíců nachází, je zapotřebí někoho, kdo dosud stál mimo nejvyšší vedení.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...