26. ledna 2017 10:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němci zvažují prodloužení hraničních kontrol. Migrační tlak je prý pořád velký

Rakouská hranice (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakouská hranice (ilustrační snímek). | foto: Reuters

BERLÍN Německá vláda uvažuje podle médií skupiny Funke o prodloužení kontrol na hranicích s Rakouskem do druhé poloviny letošního roku, případně až do jeho konce. Důvodem je podle kabinetu přetrvávající vysoký migrační tlak na Evropu.

Německo, Rakousko, Švédsko, Dánsko a přidružené Norsko zavedly kontroly na částech svých hranic kvůli migrační krizi už v roce 2015. Půlroční prodloužení kontrol schválily loni 12. května členské státy EU, další tříměsíční prodloužení odhlasovaly 11. listopadu. Nové prodloužení o další tři měsíce ve středu doporučila Evropská komise.

Spolková republika ale už nyní uvažuje o dalším prodloužení, jak vyplývá z odpovědi vlády na dotaz parlamentní frakce Zelených. Kabinet podle ní považuje předběžně za nezbytné, aby kontroly na německo-rakouských hranicích pokračovaly i ve druhé polovině roku. Ministr vnitra Thomas de Maiziére přitom uvažuje i o prodloužení až do konce roku.

Německé úvahy se ale v některých zemích unie nemusí setkat s pozitivní reakcí. Už na loňském říjnovém summitu EU požadovaly konec vnitřních hraničních kontrol některé země, včetně států visegrádské čtyřky - Česka, Slovenska, Polska a Maďarska.

Prodloužení kontrol není jediným opatřením, které Německo chystá. Do budoucna chce spolková republika na všech hranicích automaticky zaznamenávat poznávací značky všech aut, která je překračují, a srovnávat je s policejními databázemi. Příslušný návrh zákona by měl parlament schválit už začátkem března.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz