5. září 2018 11:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němec Manfred Weber chce vystřídat Junckera v čele Evropské komise

Manfred Weber, německý europoslanec za CSU a předseda frakce Evropské lidové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manfred Weber, německý europoslanec za CSU a předseda frakce Evropské lidové... | foto: Foto Dan MaternaMAFRA

BRUSEL Německý europoslanec a lídr největší europarlamentní frakce Evropská lidová strana (ELS) Manfred Weber ve středu oznámil, že se po evropských volbách chce stát předsedou Evropské komise. Evropa potřebuje nový začátek a více demokracie, napsal na Twitter během schůze se členy ELS v Bruselu.

Weber chce po volbách v květnu 2019 v čele EK vystřídat současného předsedu a bývalého lucemburského premiéra Jeana-Claudea Junckera. Jeho kandidatura není překvapením, očekávalo se, že ji ohlásí na tiskové konferenci, která je naplánována na 12:45 SELČ.

„Chci se stát vedoucím kandidátem ELS pro evropské volby 2019 a být příštím předsedou Evropské komise. Evropa potřebuje nový začátek a více demokracie,“ napsal 46letý europoslanec. Podle něj „už nelze v EU pokračovat tak, jako nyní“. Weber uvedl, že Evropu pomůže vrátit zpět k lidem a obnoví vazby mezi EU a jejími občany.

„Evropa je ve zlomovém bodě. (...) Dnešek je o sebepotvrzení Evropy a o obraně našich hodnot, protože čelíme výzvám zvenčí i zevnitř. Je to o přežití našeho evropského způsobu života,“ napsal.

Weber je aktuálně v Evropském parlamentu předsedou frakce ELS, která je se svými 216 křesly v orgánu největší. Skupina svého vedoucího kandidáta pro evropské volby vybere během kongresu 7. a 8. listopadu v Helsinkách.

ČTK

Pozemky Horoušánky
Pozemky Horoušánky

Horoušany - Horoušánky, okres Praha-východ
2 750 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz