Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němec udal papeže. Jezdí totiž bez pásu

Svět

  15:50
BERLÍN - Naši západní sousedé v dodržování pravidel vskutku důslední. Neznámý obyvatel Dortmundu nedávno podal na policii stížnost kvůli tomu, že papež při své nedávné návštěvě Německa jezdil v papamobilu bez toho, aby se připoutal bezpečnostními pásy. Podle ministerstva ho však chrání diplomatická imunita.

Papež Benedikt XVI. na návštěvě Freiburgu v Německu foto: Reprofoto

Papež Benedikt XVI. se dopustil přestupku, když na své podzimní cestě do své rodné země jezdil v papamobilu nepřipoutaný. Alespoň si to myslí rozhořčený německý občan z Dortmundu.

Oficiální stížnost podal policii právník Johannes Christian Sundermann, člen krajně levicové strany Die Linke. Jméno klienta, kterého zastupuje, nechce Sundermann zveřejnit.

ČTĚTE TAKÉ:

Benedikt XVI., vlastním jménem Joseph Ratzinger, se měl přestupku dopustit při návštěvě Freiburgu koncem září. Ve stížnosti se tvrdí, že podle volně dostupných záběrů na serveru YouTube jel papež „po dobu delší než jednu hodinu“ nepřipoutaný bezpečnostním pásem.

Sundermann podle německého zpravodaje deníku Irish Times zastupuje klienta, který ač sám není katolík, má vážné obavy o bezpečnost Svatého otce. Pokuta za jízdu bez pásu se přitom může v Německu vyšplhat až do výše 2 500 euro (zhruba 64 400 korun).

Speciálně upravený mercedes římského biskupa je sice bezpečnostními pásy vybaven, málokdy však jeho rychlost překročí běžné tempo chůze.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí dortmundského soudu potvrdil, že stížnost byla podána, k případu se však podle Irish Times odmítl dále vyjadřovat. Podle Sundermanna záleží na tom, zda bude papež posuzován jako německý občan, nebo jako diplomatická návštěva, která se těší imunitě.

Ministerstvo zahraničí již potvrdilo, že papež navštívil Německo jako hlava cizího státu. Během jeho pobytu se na něj tudíž vztahovala diplomatická imunita.

Mluvčí nicméně připustil, že se Joseph Ratzinger případnému stíhání nevyhne, pokud by se do Německa vrátil na soukromou návštěvu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat