3. června 2016 12:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá armáda se bojí o vojenské vztahy s Tureckem. Poškodila je ‚genocida Arménů‘

Slavnostní nástup německé armády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní nástup německé armády. | foto: Reuters

Německá armáda se obává, že spor o genocidu Arménů poškodí vojenskou spolupráci mezi Německem a Tureckem, zejména v oblasti boje proti Islámskému státu a převaděčům uprchlíků. Napsal to server Spiegel Online den poté, co Spolkový sněm označil za genocidu masakr Arménů v roce 1915 Osmanskou říší. Ankara takovou interpretaci historických událostí odmítá a německý postoj ostře kritizuje.

Server upozorňuje, že parlamentní rezoluce by mohla mít dopady na rozmístění německých průzkumných letounů Tornado na tureckém území nebo na společnou misi proti převaděčům v Egejském moři. V Berlíně panuje obava z toho, že by Ankara v rozhořčení z rezoluce mohla společné projekty omezit, nebo dokonce zcela torpédovat.

Ve čtvrtek ráno, ještě před hlasováním ve Spolkovém sněmu, jednala německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová s vedoucími činiteli armády o možných tureckých reakcích. Výsledkem debaty byl podle Spiegelu závěr, že je třeba počítat s negativními dopady na společné operace.

Turecko je pro bundeswehr strategickým partnerem zejména v boji proti Islámskému státu. Z tureckého území totiž již několik měsíců startují průzkumná Tornada, která každodenně monitorují oblast Sýrie a Iráku. Formální dohoda o umístění německých letadel na tureckém území ale ještě nebyla uzavřena. Podle serveru nebyla jednání nikdy jednoduchá a současné napětí jim nikterak nepomůže.

Ankara na schválenou rezoluci uznávající arménskou genocidu reagovala tvrdou kritikou a odvoláním svého velvyslance z Berlína ke konzultacím. Chystá se učinit i další kroky.

Při masakrech Arménů v Osmanské říši přišlo v roce 1915 o život až 1,5 milionu příslušníků této křesťanské menšiny. Mezi historiky i dalšími odborníky panuje široká shoda, že šlo o genocidu, tedy o cílenou snahu o likvidaci určitého etnika. Turecko to popírá.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!