15. ledna 2018 16:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá CSU kývla na zahájení koaličních rozhovorů. Skončí vleklá krize?

Předsedkyně CDU Angela Merkelová reaguje na první odhady výsledků německých... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předsedkyně CDU Angela Merkelová reaguje na první odhady výsledků německých... | foto: Reuters

BERLÍN/MNICHOV Předsednictvo Křesťanskosociální unie (CSU) se v Mnichově jasně vyslovilo pro zahájení koaličních rozhovorů se sesterskou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) a se sociální demokracií (SPD). Sociální demokraty předsednictvo bavorské vládní strany zároveň vyzvalo, aby se nesnažili měnit to, na čem už byla jednou shoda.

„I my jsme jasně hlasovali pro zahájení koaličních vyjednávání, protože jsme velmi spokojeni s výsledky sondovacích rozhovorů,“ uvedl generální sekretář CSU Andreas Scheuer v narážce na sondovací rozhovory ukončené v pátek, s jejichž závěry už souhlasilo vedení CDU i SPD.

V sociální demokracii ale není situace zdaleka tak jasná jako ve dvojici konzervativních stran, které si jednoznačně přejí pokračování dosavadní velké koalice. Ze 13 vyjednavačů SPD se sice proti výsledkům sondovacích rozhovorů, které v Německu tradičně předcházejí vlastnímu koaličnímu vyjednávání, nikdo nepostavil, na předsednictvu strany už ale bylo několik hlasů proti. Ještě větší nespokojenost dává najevo členská základna.

MACHÁČEK: Rodící se koalice v Německu a Evropa

Někteří sociální demokraté už proto mluví o tom, že  v případných koaličních rozhovorech bude možné znovu otevřít i otázky, na kterých už v sondovacím vyjednávání byla shoda. „Kdo si myslí, že výsledek sondovacích rozhovorů je automaticky koaliční smlouvou, ten se samozřejmě mýlí,“ uvedl místopředseda SPD Thorsten Schäfer-Gümbel.

CSU to ale hlasitě odmítá - podle ní nelze takto postupovat, zvláště když je dosavadní dohoda výsledkem složitých a mnohahodinových jednání. Navíc, jak připomněl Scheuer, už řada vedoucích představitelů sociální demokracie tuto dohodu odsouhlasila. Podobně to vidí i CDU kancléřky Angely Merkelové.

CSU a SPD vyjednávají, jelikož jiná možnost vlády zatím není

Rozhodující slovo budou mít ale delegáti sjezdu sociální demokracie, který se uskuteční v neděli. Ti rozhodnou, zda SPD skutečně zahájí i koaliční rozhovory, nebo nikoliv. Pokud tak učiní, mohla by nová vláda vzniknout do konce března.

Skeptická je vůči další velké koalici také značná část německé veřejnosti. Devět z deseti Němců má podle průzkumu pro televize RTL a n-tv za to, že o ní CDU/CSU a SPD vyjednávají jen proto, že se žádná jiná možnost vlády nerýsuje. Jen osm procent dotázaných je přesvědčeno, že další velká koalice skutečně povede k výrazným změnám a obnově společnosti, o níž strany tolik mluví.

I přesto za současné situace velkou koalici podporuje 45 procent lidí, 26 procent by upřednostnilo nové volby a 25 procent menšinovou vládu. Zajímavé také je, že si 67 procent dotázaných nepřeje, aby se šéf SPD Martin Schulz stal v příští vládě ministrem. Mezi příznivci sociální demokracie ho ve vládě chce vidět dokonce jen 30 procent lidí.

ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.