Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá CSU kývla na zahájení koaličních rozhovorů. Skončí vleklá krize?

Předsedkyně CDU Angela Merkelová reaguje na první odhady výsledků německých... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předsedkyně CDU Angela Merkelová reaguje na první odhady výsledků německých... | foto: Reuters

BERLÍN/MNICHOV Předsednictvo Křesťanskosociální unie (CSU) se v Mnichově jasně vyslovilo pro zahájení koaličních rozhovorů se sesterskou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) a se sociální demokracií (SPD). Sociální demokraty předsednictvo bavorské vládní strany zároveň vyzvalo, aby se nesnažili měnit to, na čem už byla jednou shoda.

„I my jsme jasně hlasovali pro zahájení koaličních vyjednávání, protože jsme velmi spokojeni s výsledky sondovacích rozhovorů,“ uvedl generální sekretář CSU Andreas Scheuer v narážce na sondovací rozhovory ukončené v pátek, s jejichž závěry už souhlasilo vedení CDU i SPD.

V sociální demokracii ale není situace zdaleka tak jasná jako ve dvojici konzervativních stran, které si jednoznačně přejí pokračování dosavadní velké koalice. Ze 13 vyjednavačů SPD se sice proti výsledkům sondovacích rozhovorů, které v Německu tradičně předcházejí vlastnímu koaličnímu vyjednávání, nikdo nepostavil, na předsednictvu strany už ale bylo několik hlasů proti. Ještě větší nespokojenost dává najevo členská základna.

MACHÁČEK: Rodící se koalice v Německu a Evropa

Někteří sociální demokraté už proto mluví o tom, že  v případných koaličních rozhovorech bude možné znovu otevřít i otázky, na kterých už v sondovacím vyjednávání byla shoda. „Kdo si myslí, že výsledek sondovacích rozhovorů je automaticky koaliční smlouvou, ten se samozřejmě mýlí,“ uvedl místopředseda SPD Thorsten Schäfer-Gümbel.

CSU to ale hlasitě odmítá - podle ní nelze takto postupovat, zvláště když je dosavadní dohoda výsledkem složitých a mnohahodinových jednání. Navíc, jak připomněl Scheuer, už řada vedoucích představitelů sociální demokracie tuto dohodu odsouhlasila. Podobně to vidí i CDU kancléřky Angely Merkelové.

CSU a SPD vyjednávají, jelikož jiná možnost vlády zatím není

Rozhodující slovo budou mít ale delegáti sjezdu sociální demokracie, který se uskuteční v neděli. Ti rozhodnou, zda SPD skutečně zahájí i koaliční rozhovory, nebo nikoliv. Pokud tak učiní, mohla by nová vláda vzniknout do konce března.

Skeptická je vůči další velké koalici také značná část německé veřejnosti. Devět z deseti Němců má podle průzkumu pro televize RTL a n-tv za to, že o ní CDU/CSU a SPD vyjednávají jen proto, že se žádná jiná možnost vlády nerýsuje. Jen osm procent dotázaných je přesvědčeno, že další velká koalice skutečně povede k výrazným změnám a obnově společnosti, o níž strany tolik mluví.

I přesto za současné situace velkou koalici podporuje 45 procent lidí, 26 procent by upřednostnilo nové volby a 25 procent menšinovou vládu. Zajímavé také je, že si 67 procent dotázaných nepřeje, aby se šéf SPD Martin Schulz stal v příští vládě ministrem. Mezi příznivci sociální demokracie ho ve vládě chce vidět dokonce jen 30 procent lidí.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!