Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německá Levice oznámila své lídry pro volby v září, volební průzkumy jí moc šancí na úspěch nepřisuzují

Svět

  13:42
Berlín - Německou postkomunistickou Levici povedou do zářijových parlamentních voleb spolupředsedkyně strany Janine Wisslerová a spolupředseda poslanecké frakce Dietmar Bartsch. V pondělí to oznámilo vedení Levice. Bartsch již stranu do parlamentních voleb vedl před čtyřmi roky, kdy získala podporu 9,2 procenta voličů. Volební průzkumy nyní levicové straně předpovídají výrazně horší výsledek, a to na úrovni šesti či sedmi procent.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Bartsch spoluřídí poslaneckou frakci Levice ve Spolkovém sněmu od roku 2015. Tehdy stál v čele frakce se Sahrou Wagenknechtovou, kterou v roce 2019 nahradila Amira Aliová. Volebním lídrem byl Bartsch již v parlamentních volbách v roce 2017, kdy ho strana vybrala do vedoucího dua společně s Wagenknechtovou.

Bartsch je označován za pragmatika, protože by souhlasil se vstupem do vládní koalice, pokud by to volební výsledky umožnily. Pro účast ve vládě je i Wisslerová, která je ve vedení strany od letošního února. Wisslerová, která je řazena k levicovějšímu spektru strany, zároveň odmítá odklon od základních postojů Levice. Je zejména proti zahraničním vojenským misím německé armády a proti vývozu zbraní.

Téma vstupu do vlády je pro Levici aktuální, protože podle analytiků by po volbách mohla vzniknout vláda složená ze Zelených, sociálních demokratů (SPD) a Levice. Tato zeleno-červeno-rudá koalice by mohla být variantou kabinetu Zelených, SPD a liberálů (FDP), kterou komentátoři často zmiňují.

Bartsch v pondělním projevu prohlásil, že volebním cílem Levice je udržet a posílit německý sociální systém. Zaměřit se chce zejména na zajištění blaha dětí, neboť podle něj jich je v Německu chudobou ohroženo několik milionů.

Bartsch věří, že nadcházející volby budou pro Levici úspěšné. „Chceme dvouciferný výsledek,“ řekl. Aktuální průzkumy ale straně příliš nadějí na lepší volební výsledek než v roce 2017 nedávají.

Sondáž agentury Kantar pro nedělník Bild am Sonntag počítá pro Levici se sedmi procenty hlasů. Lídrem této ankety zůstávají Zelení s 26 procenty následovaní konzervativní unií CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové. Unii podpořilo 23 procent respondentů, což je nejméně v historii tohoto průzkumu. SPD předpovídá Kantar 16 procent a populistické Alternativě pro Německo (AfD) deset procent.

K podobnému výsledku dospěl i průzkum Trendbarometer televizí RTL a n-tv. Hlavní silou se stali Zelení s 28 procenty, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 23 procenty následovaná sociálními demokraty se 14 a liberály s 12 procenty. Levici v Trendbarometeru podpořilo šest procent respondentů a AfD deset procent.

Autor:
Témata: Domov

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat