Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německá Levice oznámila své lídry pro volby v září, volební průzkumy jí moc šancí na úspěch nepřisuzují

Svět

  13:42
Berlín - Německou postkomunistickou Levici povedou do zářijových parlamentních voleb spolupředsedkyně strany Janine Wisslerová a spolupředseda poslanecké frakce Dietmar Bartsch. V pondělí to oznámilo vedení Levice. Bartsch již stranu do parlamentních voleb vedl před čtyřmi roky, kdy získala podporu 9,2 procenta voličů. Volební průzkumy nyní levicové straně předpovídají výrazně horší výsledek, a to na úrovni šesti či sedmi procent.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Bartsch spoluřídí poslaneckou frakci Levice ve Spolkovém sněmu od roku 2015. Tehdy stál v čele frakce se Sahrou Wagenknechtovou, kterou v roce 2019 nahradila Amira Aliová. Volebním lídrem byl Bartsch již v parlamentních volbách v roce 2017, kdy ho strana vybrala do vedoucího dua společně s Wagenknechtovou.

Bartsch je označován za pragmatika, protože by souhlasil se vstupem do vládní koalice, pokud by to volební výsledky umožnily. Pro účast ve vládě je i Wisslerová, která je ve vedení strany od letošního února. Wisslerová, která je řazena k levicovějšímu spektru strany, zároveň odmítá odklon od základních postojů Levice. Je zejména proti zahraničním vojenským misím německé armády a proti vývozu zbraní.

Téma vstupu do vlády je pro Levici aktuální, protože podle analytiků by po volbách mohla vzniknout vláda složená ze Zelených, sociálních demokratů (SPD) a Levice. Tato zeleno-červeno-rudá koalice by mohla být variantou kabinetu Zelených, SPD a liberálů (FDP), kterou komentátoři často zmiňují.

Bartsch v pondělním projevu prohlásil, že volebním cílem Levice je udržet a posílit německý sociální systém. Zaměřit se chce zejména na zajištění blaha dětí, neboť podle něj jich je v Německu chudobou ohroženo několik milionů.

Bartsch věří, že nadcházející volby budou pro Levici úspěšné. „Chceme dvouciferný výsledek,“ řekl. Aktuální průzkumy ale straně příliš nadějí na lepší volební výsledek než v roce 2017 nedávají.

Sondáž agentury Kantar pro nedělník Bild am Sonntag počítá pro Levici se sedmi procenty hlasů. Lídrem této ankety zůstávají Zelení s 26 procenty následovaní konzervativní unií CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové. Unii podpořilo 23 procent respondentů, což je nejméně v historii tohoto průzkumu. SPD předpovídá Kantar 16 procent a populistické Alternativě pro Německo (AfD) deset procent.

K podobnému výsledku dospěl i průzkum Trendbarometer televizí RTL a n-tv. Hlavní silou se stali Zelení s 28 procenty, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 23 procenty následovaná sociálními demokraty se 14 a liberály s 12 procenty. Levici v Trendbarometeru podpořilo šest procent respondentů a AfD deset procent.

Autor:
Témata: Domov

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...