Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
26. května 2017 14:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zachránil by Heydricha český doktor? Německá média připomínají atentát i Lidice

Reinhard Heydrich. Z knihy Hellmuta G. Haasise  Smrt v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reinhard Heydrich. Z knihy Hellmuta G. Haasise Smrt v Praze | foto: Nakladatelství Prostor

Berlín Řada německých médií v těchto dnech připomíná atentát československých parašutistů na Reinharda Heydricha i vypálení Lidic a Ležáků, které po něm následovalo. Zdůrazňují přitom ojedinělost úspěšného atentátu v rámci protinacistického odboje i nesmírnou krutost nacistické odvety před 75 lety.

„Ráno 27. května 1942 vyrazili dva mladí Čechoslováci zastřelit muže, který ztělesňoval německý útlak jejich země: Reinharda Heydricha,“ píše německý deník Die Welt. „Byl to jediný úspěšný atentát na jednoho z vedoucích nacistů,“ zdůrazňuje list, který připomíná zásadní roli tehdejšího zastupujícího říšského protektora Heydricha při organizaci holokaustu.

Die Welt se věnuje také životním osudům parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří podle něj byli mimo Československo dlouhá léta prakticky neznámí. Deník se domnívá, že to může souviset i s krutou odplatou, která po atentátu následovala. „Ještě než byli pachatelé nalezeni, bylo popraveno přes 1000 Čechoslováků pod záminkou, že atentát schvalovali. Policisté, SS a gestapo zničili obce Lidice a Ležáky, zastřelili mužské obyvatele a odvezli ženy a děti do koncentračních táborů, aby je tam nechali zavraždit. V celém protektorátu panoval teror, mučilo se a vraždilo,“ píše list.

Operace Anthropoid

Odvetě nacistů v podobě zničení Lidic se podrobně věnuje deník Süddeutsche Zeitung, jehož reportér mluvil i s Jaroslavou Skleničkovou, která je jednou ze dvou posledních žijících lidických žen. „Dej bůh, abychom se ještě viděli, Jáří,“ vzpomíná jedenadevadesátiletá Skleničková na poslední slova svého otce, krátce před tím než ho 10. června 1942 spolu s dalšími 172 muži a chlapci nacisté zastřelili.

„Vesnice byla srovnána se zemí. V prostoru mezi dvěma kopci, kde dříve stála většina ze zhruba 100 domů, roste tráva, na první pohled to vypadá jako jedno velké nic,“ popisuje prostor nynějšího památníku bavorský list. Poznamenává také, že se v německých podkladech dodnes dá najít informace o tom, kolik přesně litrů benzínu nacisté při ničení Lidic použili, nebo o tom, kde skončil ukradený dobytek.

„Na straně spojenců měla zpráva o zničení Lidic silný dopad. Vesnice, která do té doby ani v Praze nebyla moc známa, se po celém světě stala symbolem nacistického barbarství,“ podotýká Süddeutsche Zeitung.

O Lidicích jako symbolu nacistické krutosti píše na svém webu také rozhlasová a televizní stanice Bayerische Rundfunk. Připomíná i okolnosti atentátu na Heydricha, při němž se Gabčíkovi zasekl samopal a říšského protektora tak nakonec vážně zranila bomba hozená Kubišem. Zraněním a následné infekci Heydrich podlehl o několik dní později.

Server Spiegel Online spekuluje o tom, jestli by se Heydrichově smrti dalo předejít, kdyby po převozu do nemocnice netrval na tom, že ho musí operovat německý doktor, což zdrželo začátek operace, nebo jestli by mu mohl zachránit život penicilin, který byl v té době ale k dostání jen v Británii.

„Atentát zasáhl Heydricha na vrcholu jeho moci: Jen několik měsíců předtím řídil konferenci ve Wannsee, na níž ministerští úředníci a členové SS řešili ‚konečné řešení židovské otázky v Evropě‘,“ píše server. Heydrich byl vedle toho také šéfem nacistické tajné policie Gestapo a podle dalšího nacistického předáka Heinricha Himmlera byl prakticky nepostradatelný.

„Atentát na Reinharda Heydricha ze 27. května 1942 byl jediným úspěšným atentátem vůči některému z předních nacistických funkcionářů,“ podotýká podobně jako ostatní média Spiegel Online.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.