5. ledna 2017 10:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá města na Baltu postihly nejhorší záplavy od roku 2006

Zaplaveny byly také silnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaplaveny byly také silnice. | foto: Reuters

BERLÍN Německá města na pobřeží Baltského moře postihly v posledních hodinách záplavy způsobené bouřlivým počasím a silným větrem, který vyvolal velké vlny a zvedal hladiny v ústí řek. Situace je nejhorší od roku 2006, napsala agentura DPA s odvoláním na meteorology. Ve středním a jižním Německu komplikuje dopravu vydatné sněžení.

Zaplavení částí německých měst na pobřeží Baltského moře způsobilo bouřlivé počasí a silný vítr, který vyvolal velké vlny a zvedal hladiny v ústí řek. Situace v Německu je nejhorší od roku 2006, napsala agentura DPA s odvoláním na meteorology. Záplavy postihly celé baltské pobřeží Německa od Flensburgu na západě po ostrov Usedom na východě. Pod vodou se ocitly části Kielu, Wismaru, Rostocku či Greifswaldu. Zranění nikdo v souvislosti s velkou vodou neutrpěl, informovala policie.

Zvlášť výrazně postihly záplavy historické centrum hanzovního města Lübecku, které je na seznamu památek UNESCO. Na mnoha místech tu museli hasiči vytahovat z vody automobily a čerpali i vodu z mnoha sklepů. Hladina řeky Trave, která městem protéká, se dostala až 1,8 metru nad normální stav. V noci na čtvrtek ale kulminovala a začala postupně klesat.

04.ledna 2017 v 20:15, příspěvek archivován: 05.ledna 2017 v 11:52

Live-Ticker zu #Axel - Alle Autos auch an der Untertrave in #Lübeck wegfahren! Pegel jetzt über 1,50 Meter https://t.co/wSo4lzIhUl https://t.co/4oLVWgtjzA

„Byli jsme překvapení, kolik lidí naše varování (před záplavami) ignorovalo,“ řekl mluvčí lübeckých hasičů Matthias Schäfer. Řada lidí podle něj zcela nedostatečně zabezpečila své domy, a hasiči tak museli pomáhat vlastními pytli s pískem.

V současnosti nejvíce trápí vysoký stav řek východní část baltského pobřeží v okolí Stralsundu. Na ostrově Usedom poničily vlny část pobřežní promenády.

Hladina řek bude během čtvrtka klesat po celém baltském pobřeží a uklidní se i rozbouřené moře, uvedli meteorologové.

Střední Německo se potýká s vydatnou sněhovou nadílkou, která na mnoha místech komplikuje dopravu především na silnicích. Na dálnici A11 v Meklenbursku-Předním Pomořansku způsobilo náledí ve středu večer během čtyř hodin 22 dopravních nehod. Ke srážkám na silnicích ale docházelo kvůli počasí po celé zemi. V Severním Porýní-Vestfálsku při nehodě na ledovce zahynul mladý řidič. Nehody kvůli počasí ale hlásí celá země.

05.ledna 2017 v 09:29, příspěvek archivován: 05.ledna 2017 v 11:57

Die Altstadt von #Lübeck: Gummistiefel oder Schlauchboot? https://t.co/MzcepqDCMg

Meteorologové ve čtvrtek varovali před vydatným sněžením především jižní spolkové země Bavorsko a Bádensko-Württembersko. V bavorské části alpského předhůří došlo od středečního večera do čtvrtečního rána kvůli sněhu ke 160 dopravním nehodám, což je třikrát více než obvykle, informovala místní policie. Srážka kamionů na zasněžené dálnici A9 u Bergu, asi 35 kilometrů od Aše, si vyžádala škody ve výši půl milionu eur (13,5 milionu Kč).

V bavorských Alpách zvýšili stupeň nebezpečí pádu lavin. Místo středečního „mírného“ platí ve čtvrtek „výrazné“ nebezpečí, což je třetí z pěti stupňů varování.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz