Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šlo předejít útoku na vánočním trhu v Berlíně? Město zřídí vyšetřovací komisi

Kamion s polskou SPZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamion s polskou SPZ | foto: Fabrizio BenschReuters

BERLÍN Berlín zřídí vyšetřovací komisi, která se bude zabývat prosincovým teroristickým útokem na vánoční trh v německé metropoli i možnou manipulací policie se složkou atentátníka Anise Amriho. Shodla se na tom v pondělí koalice sociální demokracie, Levice a Zelených, která stojí v čele berlínské radnice.

Vyšetřovací komisi k případu tuniského islamisty Amriho, který v prosinci zabil 12 lidí a další desítky zranil, už dříve zřídilo Severní Porýní-Vestfálsko, kde atentátník vedle Berlína nejčastěji pobýval. Německá metropole se k podobnému kroku odhodlala až v pondělí a její vyšetřovací komise by se měla ujmout práce po 3. červenci.

Komise se má zaměřit především na otázku, jak mohl Amri teroristický útok spáchat, když zemské úřady věděly o tom, že může představovat nebezpečí. Soustředit se bude také na práci zemského kriminálního úřadu.

V tomto konkrétním bodě jde o to, že vyšetřovatelé loni v listopadu Amriho označili za člověka, který prodává drogy ve velkém a živí se tím. Na základě této informace tehdy zřejmě mohl být zatčen, čímž by se možná předešlo útoku. V polovině ledna ale jiný policista vytvořil další dokument, v němž napsal, že Amri drogy možná prodával jen v malém rozsahu. Dokument přitom antedatoval, takže to vypadalo, jako by vznikl už v listopadu.

Vyšetřovací komisi má do července své poznatky předat zvláštní vyšetřovatel Bruno Jost, který byl tímto případem německou metropolí pověřen již dříve.

Uctění památky na berlínském náměstí Breitscheidplatz
Květiny na vánočním trhu v Berlíně

Na celoněmecké úrovni zatím parlamentní vyšetřovací komise nevznikla, i když ji požadují třeba opoziční Zelení. Zaznívají přitom i názory, že vládní koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů takovou komisi odmítá také z toho důvodu, že v září Německo čekají volby. Vyšetřování, jemuž by jistě byla věnována velká pozornost, by přitom mohlo najít pochybení i na straně zemských ministrů vnitra, kteří byli v uplynulých letech zodpovědni za bezpečnosti v Berlíně (CDU) a Severním Porýní-Vestfálsku (SPD).

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...