5. května 2012 12:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá ministryně školství čelí obvinění, že opsala disertační práci

Annette Schavanová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Annette Schavanová. | foto: Reuters

BERLÍN Německá ministryně školství Annette Schavanová musí vysvětlovat nepříjemné obvinění, které se týká její třicet let staré doktorské práce. S tvrzením, že disertace je z velké části opsaná, přišel nejprve anonymní blogger. Aféra ale nyní nabírá na obrátkách.

Ministryni nově kritizoval profesor berlínské Humboldtovy univerzity Gerhard Dannemann, který její práci spolu s kolegy přezkoumával na protiplagiátorském softwaru VroniPlag. "Jde o těžké vědecké selhání," řekl Danneman časopisu Focus.

ČTĚTE TAKÉ:

Tvrdší slova volil rakouský odborník na oblast médií a plagiátorství Stefan Weber. "Pokud se obvinění potvrdí, pak se jedná o zcela jasný, úmyslný plagiát," uvedl Weber, podle kterého by pak disertace Schavanové byla "vědecky bezcenná".

Právě Schavanová patřila k nejtvrdším kritikům někdejšího ministra obrany Karla-Theodora zu Guttenberga, který loni kvůli plagiátorství odstoupil z funkce a přišel i o titul doktor práv.

Ministryně Schvanová získala doktorský titul v roce 1980 na univerzitě v Düsseldorfu, kde se věnovala pedagogice. Podle blogu Schavanplag v závěrečné práci opsala 56 z celkem 325 stran. Členka kabinetu se ale obviněním chce bránit a už před několika dny řekla, že je připravená všechny nejasnosti kolem disertace podrobně vysvětlit.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Plagiátorské aféry politiků se v posledních letech množí. Kromě zu Guttenberga nedávno stálo opisování křeslo i maďarského prezidenta. Pál Schmitt z funkce odstoupil letos začátkem dubna poté, co mu domovská Semmelweisova univerzita odebrala doktorský titul.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
DISPEČER V DOPRAVĚ S NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč