12. července 2017 13:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá policie je na stopě stokilové zlaté mince za miliony. Zatýkala podezřelé

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Stokilová zlatá mince, která zmizela z numismatického muzea v Berlíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stokilová zlatá mince, která zmizela z numismatického muzea v Berlíně. | foto: AP/ČTK

BERLÍN Německá policie při středeční rozsáhlé razii v souvislosti s březnovou krádeží stokilogramové zlaté mince v nominální hodnotě milionu kanadských dolarů (17,6 milionu Kč) z berlínského Bodeho muzea zadržela několik lidí. Agentura DPA s odvoláním na policii uvedla, že v celách skončili nejméně dva lidé. Zda se podařilo najít i minci, nebo část z ní, jasné není.

Série domovních prohlídek, které provedly zvláštní zásahové jednotky, se uskutečnila ve středu brzy ráno v Berlíně a okolí, především pak ve čtvrti Neukölln. Zhruba 300 policistů prohledalo více než deset nemovitostí včetně klenotnictví.

Policejní mluvčí Winfrid Wenzel k tomu poznamenal, že v hledáčku je i klenotník, který se podle vyšetřovatelů zřejmě pokoušel lup zpeněžit. Ihned po krádeži úřady předpokládaly, že zloději minci roztaví a zlato po menších částech rozprodají.

Spekulace, že za krádeží stojí blíže neupřesněné arabské klany, policie ve středu odmítla komentovat.

Podoba dvojice zadržených podle policie odpovídá dvěma osobám, které v době krádeže zaznamenaly bezpečnostní kamery. Kriminalisté nahrávky zveřejnili před týdnem, na snímcích je černě oděná trojice, která své tváře skrývá pod kapucemi a zvednutými límci.

Do muzea s žebříkem

Pamětní minci známou jako Big Maple Leaf s portrétem britské královny Alžběty II. na jedné straně a javorovým listem na straně druhé ukradli zloději na konci března. Do muzea, které schraňuje jednu z největších numismatických sbírek na světě, pronikli s pomocí žebříku.

Mince má průměr 53 centimetrů a tloušťku tři centimetry. Ačkoli má nominální hodnotu milion kanadských dolarů, podle listu Die Welt by se její tržní cena mohla jen na základě hmotnosti zlata pohybovat v přepočtu kolem sta milionů korun.

Kanadská královská mincovna v roce 2007 odlila šest stokilogramových mincí o ryzosti 99.999 procenta obsahu zlata v kovu. Původní originál mincovna uložila v Ottavě, následně vyrazila dalších pět kusů pro soukromé zájemce. Ukradený kus, který Bodeho muzeum v Berlíně vystavovalo od roku 2010, byl zápůjčkou od soukromého vlastníka. Jedna z mincí byla v září 2009 krátce vystavena v Obecním domě v Praze v rámci turné po evropských městech.

ČTK
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz