7. srpna 2018 13:06, aktualizováno  18:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá policie evakuovala část letiště ve Frankfurtu. Kvůli chybě bezpečnostní úřednice

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Opatření jsou přijímána v oblasti A terminálu 1 na letišti ve Frankfurtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opatření jsou přijímána v oblasti A terminálu 1 na letišti ve Frankfurtu. | foto: Reuters

Frankfurt nad Mohanem Německá policie dnes kvůli bezpečnostní hrozbě uzavřela a evakuovala část letiště ve Frankfurtu nad Mohanem. Odbavování cestujících k odletu bylo přibližně po třech hodinách obnoveno. Přijatá opatření se dotkla zhruba 60 letů a postihla 13 000 lidí. Policie vysvětlila, že šlo o chybu, které se dopustila bezpečnostní úřednice při kontrole čtyřčlenné francouzské rodiny.

Kontrola skupině povolila postoupit dál do bezpečnostní zóny, přestože test zjišťující stopy výbušnin byl pozitivní. Rodina byla později vyhledána, znovu prověřena a poté jí bylo umožněno pokračovat v cestě. Z jakého důvodu byl test pozitivní, policie neupřesnila.

Vina nebyla na straně této rodiny, sdělila agentuře DPA mluvčí spolkové policie. „Chyby se dopustila asistentka letecké bezpečnosti,“ upřesnila a dodala, že se „nejednalo se o zlý úmysl“. 

Opatření jsou přijímána v oblasti A terminálu 1 na letišti ve Frankfurtu.
Německá policie evakuuje část terminálu 1.

Uvedená chyba způsobila bezpečnostní problém, kvůli němuž byly vyklizeny části letiště. Policie provedla zásah v oblastech A a Z terminálu 1. V této části byly pozastaveny nástupy do letadel a bezpečnostní zóny na úrovních 2 a 3 byly vyklizeny, napsala DPA. 

Podle provozovatele letiště společnosti Fraport bylo ve Frankfurtu na úterý plánováno 1500 odletů a přistání letadel. Německá letecká společnost Lufthansa uvedla, že připravuje nový letový plán, o němž bude informovat později.

Uzavření části letiště skončilo ve 14:30, upřesnila policejní mluvčí. „Provoz je obnoven,“ sdělila s tím, že cestující již opět mohou do dotyčného terminálu vstoupit. 

Předminulou sobotu podobná událost postihla mnichovské letiště. Viníkem byla žena, která pronikla do bezpečnostní zóny terminálu 2, aniž prošla řádnou kontrolou. Terminál byl dočasně vyklizen, nakonec se ale ukázalo, že žádné nebezpečí nehrozilo a celý incident byl spíše nedorozuměním. I tak si vyžádal zrušení zhruba 200 letů. 

ČTK
  • 2Diskuse
Adecco spol. s r.o.
Developer testovacích zařízení

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč