Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Německu zadrželi muže, který se prý zapojil do útoku na turisty v tuniském muzeu

Svět

  7:58aktualizováno  11:29
BERLÍN - Německá policie nad středečním ránem zahájila razii ve spolkové zemi Hesensko, prohledala 54 objektů a zadržela Tunisana podezřelého z verbování islamistů. Oznámila to prokuratura ve Frankfurtu nad Mohanem. Zásah byl namířený proti 16 osobám podezřelým z přípravy teroristického útoku.

Německá policie (ilustrační foto). foto: Pawel KopczynskiReuters

Zhruba 1100 policistů prohledávalo byty, obchody a mešity na západě Německa ve snaze nalézt hledané osoby ve věku mezi 16 a 46 lety, uvedla prokuratura. Razie proběhla ve Frankfurtu, Offenbachu, Wiesbadenu, Darmstadtu, Limburgu a několika dalších menších hesenských městech.

V Německu vzali do vazby Tunisana, který znal Amriho. Může prý být komplicem

Obvinit se státní zastupitelství nyní chystá tři osoby a to z členství v zahraniční teroristické organizaci a z přípravy násilného protistátního trestného činu.

Hlavní podezřelý, kterým je šestatřicetiletý Tunisan, byl zatčen ve Frankfurtu, aniž by kladl odpor. Podle policistů od srpna 2015 vyhledával v Německu stoupence organizace Islámský stát (IS) a vybudoval s jejich pomocí síť, jejímž cílem bylo spáchat v Německu atentát.

Plány na teroristický útok byly údajně v raném stádiu, konkrétní cíl podezřelé osoby zatím nevybraly.

Pátrali po něm i Tunisané

Po 36letém muži pátrala i tuniská policie a to v souvislosti s „plánováním a provedením“ atentátu na muzeum Bárdá v hlavním městě, při kterém v březnu 2015 zahynulo 24 lidí, převážně zahraničních turistů. Podle tuniských úřadů se účastnil také napadení města Bin Kardán u hranic s Libyí loni v březnu, při kterém zahynulo 13 příslušníků bezpečnostních složek a sedm civilistů.

Tunisan už byl loni ve deportační vazbě. Protože ale Tunisko nedodalo potřebné dokumenty ve stanovené lhůtě, musely ho německé úřady na počátku listopadu propustit. Poté ho však až do dnešního zadržení nepřetržitě sledovaly.

„Opatřeními vysíláme jasné poselství radikálním islamistům v Hesensku: (Islamistickou) scénu pečlivě sledujeme,“ uvedl hesenský ministr vnitra Peter Beuth. Nebudeme ve své zemi trpět „zaslepené fanatiky“, kteří pod rouškou náboženské svobody šíří nenávist, dodal politik vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Už v úterý večer zadržela tři osoby ve věku 21, 31 a 45 let podezřelé z terorismu policie také v Berlíně. Chtěli se podle ní připojit k radikálním islamistům, kteří bojují v Sýrii a Iráku. Všichni tři muži navštěvovali stejnou mešitu v berlínské čtvrti Moabit, kam chodil i pachatel prosincového teroristického útoku v Berlíně, Tunisan Anis Amri. Berlínská radnice se chystá spolek provozující mešitu v Moabitu zakázat.

Autor: