Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německá policie stále pátrá po uprchlíkovi ze Sýrie, který v Chemnitzu plánoval útok

Svět

  11:10aktualizováno  18:45
CHEMNITZ - Německá policie stále pátrá po mladém Syřanovi, který žil ve městě Chemnitz (Saská Kamenice) nedaleko českých hranic a kterého podezírá z plánování bombového útoku. Muž může mít u sebe zbraň, či výbušninu, uvedla podle DPA policie. Saská policie zadržela dalšího muže, uvedla Reuters.

Německá zásahová jednotka. (Ilustrační foto) foto: ČTK

Mluvčí saské kriminální policie v neděli potvrdila, že hledaný Syřan přišel do Německa před několika měsíci a měl status uprchlíka.

V neděli policie prohledala v Chemnitzu další byt a zadržela muže, uvedla agentura Reuters. „Nikdo nebyl zraněn a nestřílelo se. Zadrželi jsme muže a probíhá s ním výslech,“ citovala Reuters Toma Berhardta, policejního mluvčího.

Německá policie v Chemnitz
Německá policie na sídlišti v Chemnitz

Tři muži, kteří byli s podezřelým v kontaktu a které zadržela policie v sobotu, v neděli stanuli před soudcem. Dva byli propuštěni. Na třetího z nich byla uvalena vazba kvůli podezření ze spoluúčasti na přípravě protistátního násilného činu. Jde o Syřana, který byl nájemcem bytu v Chemnitzu, v němž se v sobotu našla výbušnina.

Německá a česká policie hledají podezřelého z plánování bombového útoku. Výbušniny našli

O spolupráci při pátrání po dvaadvacetiletém Džábiru Bakrovi v sobotu požádali němečtí policisté i své české kolegy. Informace o tom, že by byl v Česku nebo tam směřoval, ale nemají. Podle mluvčího českého policejního prezidia Davida Schöna byl na muže už ale vydán evropský zatýkací rozkaz.

„Všechny hlídky v terénu mají informace o tomto muži, ale není žádný předpoklad nebo indicie, že by se pohyboval na území České republiky,“ řekl v neděli Schön.

„Zatím nemáme žádné nové informace k případu,“ uvedl v neděli ráno mluvčí policie v Drážďanech. Podle něj dostala policie přes 80 tipů, žádný z nich ale nevedl k zadržení podezřelého. Mluvčí dodal, že mnoho policistů je stále rozmístěno ve čtvrti v Chemnitzu, kde se v sobotu uskutečnila rozsáhlá policejní operace. Při ní policisté vnikli do domu na sídlišti, kde v jednom bytě našli několik stovek gramů výbušniny.

Výbušnina byla podle policie mnohem silnější než trinitrotoluen (TNT). Nyní podle agentury AP experti zjišťují, zda nejde o stejnou látku, která byla použita při atentátech loni v listopadu v Paříži a letos v březnu v Bruselu. Byl jí triaceton triperoxid (TATP).

Cílem mohlo být letiště v Berlíně

Policie od soboty pátrá po dvaadvacetiletém Syřanovi Džábiru Bakrovi, který podle informací německé civilní kontrarozvědky měl plánovat bombový útok. Co bylo jeho cílem, ale není známo. Podle některých informací z tisku mohlo být terčem letiště v Berlíně. V sobotu byla zvýšena bezpečnostní opatření na obou tamních letištích Schönefeld i Tegel, kde také probíhají od soboty kontroly aut a autobusů kvůli pátrání po Syřanovi z Chemnitzu.

V sobotu policie zadržela tři muže, kteří byli s podezřelým Syřanem v kontaktu. Dva zatkla na hlavním nádraží v Chemnitzu a jednoho na sídlišti Fritze Heckerta. Podle mluvčího zemské kriminální policie by proti nim mělo být zahájeno vyšetřování kvůli podezření z přípravy protistátního násilného činu, za nějž hrozí tresty od šesti měsíců do deseti let vězení.

Výbušnina byla podle policie mnohem silnější než trinitrotoluen (TNT). Nyní podle agentury AP experti zjišťují, zda nejde o triaceton triperoxid (TATP), tedy stejnou látku, která byla použita při atentátech loni v listopadu v Paříži a letos v březnu v Bruselu.

Případ podle DPA začal vyšetřovat úřad spolkového prokurátora v Karlsruhe. Dosavadní vyšetřování podle jeho mluvčí ukazuje na to, že Syřan plánoval útok motivovaný islamistickou ideologií, takže jde o velmi závažný případ.

Kvůli operaci na chemnitzkém sídlišti Fritze Heckerta, v němž žije mnoho migrantů, policie v sobotu evakuovala asi stovku lidí. Většina z nich se mohla v neděli v noci vrátit domů. Jen dům, v němž byla nalezena výbušnina, zůstává uzavřen.

Autoři: ,

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat