Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Německá policie zadržela dva islamisty, jeden se měl skrývat mezi uprchlíky

Svět

  10:56
BERLÍN - Stovky policistů ve čtvrtek ráno prohledávaly byty, podniky a uprchlická zařízení v Berlíně, Hannoveru a v západoněmeckém Attendornu v rámci pátrání po čtyřech údajných islamistech. Dva z nich se podařilo zadržet, informoval policejní mluvčí Stefan Redlich. Podle zdrojů agentury DPA islamisté napojení na teroristickou organizaci Islámský stát připravovali atentát.
Německá policie - ilustrační foto

Německá policie - ilustrační foto foto: Shutterstock

Podle policejního mluvčího Stephana Redlicha zadržené osoby plánovaly „závažné trestné činy ohrožující stát“. Berlínský státní zástupce Martin Steltner uvedl, že islamisté chystali útok v hlavním městě. Bulvární deník Bild informoval, že k atentátu mělo dojít na Alexandrově náměstí v centru Berlína. Steltner tuto informaci ale odmítl. Úřady spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, kde část razie proběhla, naopak vyloučily, že by měly informace o hrozícím útoku na svém území. V Porýní ve čtvrtek začal karneval, kterého se účastní tisíce místních i turistů.

Pátrání po čtyřech Alžířanech zahájily stovky policistů ve čtvrtek ráno zároveň v Berlíně, dolnosaské metropoli Hannoveru a v uprchlickém zařízení v Attendornu ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, asi 50 kilometrů východně od Kolína nad Rýnem. V hlavním městě podle televizní stanice n-tv prohledali policisté čtyři byty a dva podniky. Zajistili v nich počítače, mobilní telefony a dokumenty. Agentura AFP uvedla, že k razii došlo ve čtvrti Kreuzberg, v níž žije početná muslimská komunita.

Šéf německé kontrarozvědky: Mezi migranty jsou i radikálové. V Berlíně zadrželi džihádisty

Hlavního podezřelého, pětatřicetiletého Alžířana, policisté údajně zadrželi právě v uprchlickém zařízení v Attendornu, druhého - devětačtyřicetiletého - v německé metropoli. Muž zadržený v Attendornu se do Německa prý dostal na podzim loňského roku jako uprchlík. Podle DPA do Evropy přišel po takzvané balkánské stezce, po níž přes Turecko a Řecko do střední a severní Evropy přišly statisíce migrantů.

O vydání jednoho ze zadržených podle agentury AFP požádalo už dříve Alžírsko, a to kvůli údajné příslušnosti k IS. Policie dál pátrá po jednatřicetiletém muži v Berlíně a šestadvacetiletém v Hannoveru. Druhý z hledaných mužů, který žil v jednom z hannoverských uprchlických zařízení, byl podle DPA napojený na belgickou islamistickou scénu. Nedávno prý navštívil problematickou bruselskou čtvrť Molenbeek. Právě v Belgii žila většina teroristů, kteří loni v listopadu při atentátech v Paříži zabili 130 lidí. V Molenbeeku bydlel i strůjce útoků Abdelhamid Abaaoud.

Vyšetřování od prosince

Podle Redlicha policie vyšetřování údajných islamistů zahájila loni v prosinci. Upozornění na podezřelé Alžířany dostala prý od Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV), který v Německu vykonává funkci kontrarozvědky.

Berlínský senátor pro otázky vnitra Frank Henkel dnes uvedl, že ohrožení radikálním islamismem je vysoké. „Nadále máme důvod být ostražití a opatrní,“ uvedl.

V Německu žije podle nedávného prohlášení šéfa BfV zhruba 1100 radikálních islamistů schopných použít násilí. Celkem 446 těchto jednotlivců považoval úřad v lednu za nebezpečné osoby připravené spáchat závažné trestné činy. Jsou mezi nimi i navrátilci v bojů v Sýrii a v Iráku, kde se k bojovníkům takzvaného Islámského státu přidalo celkem asi 780 Němců. Zpět do Německa se vrátila asi třetina z nich.

Před možným teroristickým útokem v posledních měsících německé úřady občany varovaly několikrát. Naposledy na silvestra uzavřela policie v Mnichově kvůli hrozbě dvě nádraží. V listopadu zrušily úřady na poslední chvíli přátelské utkání Německa s Nizozemskem na stadionu v Hannoveru, kterého se měla účastnit mimo jiné i kancléřka Angela Merkelová.

Autor: