31. října 2017 8:36, aktualizováno  14:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá policie zatkla Syřana, který údajně chystal bombový útok

Německá policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie | foto: Reuters

BERLÍN Německá policie v úterý brzy ráno ve Schwerinu na severu země zatkla devatenáctiletého Syřana podezřelého z přípravy bombového útoku. Informovalo o tom nejvyšší státní zastupitelství, podle něhož už podezřelý v přípravách pokročil a dělal i pokusy s výbušným mechanismem.

Policie při ranní akci, do níž se zapojilo přes 100 strážců zákona i speciální jednotky, prohledala byt podezřelého i byty několika dalších osob, z nichž zatím žádná není mezi podezřelými. Část zásahu se uskutečnila také v Hamburku.

„Podle dosavadního vyšetřování je obviněný Jámin A. důvodně podezřelý z plánování islamisticky motivovaného útoku vysoce výbušnou trhavinou a z jeho konkrétních příprav,“ řekla odpoledne novinářům Frauke Köhlerová, mluvčí nejvyššího státního zastupitelství, které v Německu trestné činy spojené s terorismem vyšetřuje.

Mladík se podle úřadu nejpozději v červenci letošního roku rozhodl odpálit v Německu bombu s cílem zabít a zranit co nejvíce lidí. „V sociálních sítích hledal návody na sestavení bomb,“ uvedla Köhlerová, podle níž muž komunikoval s lidmi z džihádistického spektra i osobou, která o sobě tvrdila, že je vojákem Islámského státu (IS).

Jámin A., kterému na stopu přišla civilní kontrarozvědka, následně začal s opatřováním chemikálií a součástek, které jsou k přípravě výbušniny potřeba. V jeho bytě se našlo ředidlo, speciální odměrky, baterie nebo teploměr. Výbušnina, kterou se asi chystal odpálit na dálku, měla být zřejmě na bázi triaceton triperoxidu (TATP). Jestli už měl Syřan také konkrétní cíl, není jasné.

Mohlo dojít k závažnému teroristickému útoku

Muž, který nejpozději ve středu stane před soudcem, podle dosavadních poznatků bombu připravoval sám. V poslední době byl sledován 24 hodin denně.

Ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU) vyjádřil přesvědčení, že se německým bezpečnostním úřadům znovu podařilo zabránit vážnému teroristickému útoku. „Podle všeho, co víme, přišel zásah v pravý okamžik: dostatečně pozdě, aby bylo možné zajistit důkazy, a zároveň dost brzy, aby se nebezpečí dalo spolehlivě zastavit,“ uvedl v tiskové zprávě.

De Maiziére také konstatoval, že nebezpečí zůstává nadále vysoké. Od loňského roku Německo zasáhlo několik islamistických útoků. Ten nejhorší si v prosinci v Berlíně vyžádal 12 obětí a desítky zraněných.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz