2. března 2017 12:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá policie zatkla Syřana podezřelého z podílu na masakrování lidí

Německá policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie. | foto: Reuters

BERLÍN Německá policie ve středu zatkla muže podezřelého z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Sýrii. Podle magazínu Spiegel se pětatřicetiletý Syřan v roce 2013 podílel na masakru 36 lidí poblíž města Tabka, které leží asi 50 kilometrů západně od Rakky.

Abdalfattáha H. A., který v Německu pobýval jako žadatel o azyl, zatkla policie ve středu večer v Düsseldorfu na západě země. Čelí obvinění, že se jako příslušník někdejšího radikálního hnutí An-Nusra (dnes Fronta dobytí Sýrie) spolu s dalšími džihádisty účastnil masakru 36 zajatců.

Ve čtvrtek ráno německá policie v Hesensku zatkla i dalšího člena stejné jednotky An-Nusry. Šestadvacetiletý Abdarrahmán A. A. však zatím z válečných zločinů obviněný není.

Islamisté z hnutí An-Nusra si po dobytí města Tabka na jaře 2013 počínali podle serveru Spiegel Online navýsost brutálně a povraždili mimo jiné řadu vojáků syrské armády, která do té doby měla město pod kontrolou.

Válečných zločinů a zločinů proti lidskosti se v posledních letech podle OSN dopustily všechny hlavní strany syrského konfliktu, včetně vládních jednotek prezidenta Bašára Asada, které opakovaně použily chemické zbraně. Stíhání Asada a dalších odpovědných osob zatím brání Rusko, které nechce, aby se případy zabýval Mezinárodní trestní soud (ICC).

Jinou cestu se snaží najít Evropské středisko pro ústavní a lidská práva (ECCHR) spolu s dvojicí syrských právníků. Organizace u německého nejvyššího státního zástupce podala trestní oznámení na šest jménem známých a další zatím neznámé činitele syrské vojenské tajné služby, kteří se podle ECCHR podíleli na mučení.

„Nemůžeme se jen koukat na hrůzy v Sýrii. Musíme začít popisovat, co se tam děje, slovy i právními termíny,“ řekl dnes v Berlíně šéf ECCHR Wolfgang Kaleck. „Německo může a musí reagovat na závažná porušení lidských práv jako jsou mučení, masakry nebo sexuální násilí v Sýrii,“ řekl Kaleck.

Mluvčí nejvyššího státního zastupitelství podle německých médií uvedla, že úřad již od roku 2011 situaci a zločiny v Sýrii monitoruje a je vděčný za všechny další informace, které mu v tom pomohou.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz