Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Německá rozvědka chce kontrolovat internet jako Američané

USA

  16:25
BERlÍN - Německá rozvědka plánuje podobný monitorovací program internetu, jako je americký Prism, tvrdí časopis Der Spiegel. Americký prezident Barack Obama bude ve středu o kauze protiteroristického programu mluvit s kancléřkou Angelou Merkelovou v Berlíně.

Protesty před americkým velvyslanetvím v Hongkongu. foto: Reuters

Právě šéfka německé vlády postup Američanů před Obamovým příjezdem hájila. "Víme, že Spojené státy vyhlásily válku terorismu a že i my jsme dostali z USA hodně informací," zdržela se Merkelová kritiky v rozhovoru pro kanál RTL. "Chceme ale - a o tom budu s prezidentem Obamou mluvit - mít jasno v tom: co ze získaných informací se využívá a co ne," doplnila kancléřka.

Výtky vůči programu americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA), na který upozornil bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden, nemá ani německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich. "To se nedělá přátelům, kteří jsou naším nejdůležitějším partnerem v boji proti terorismu," uvedl. Pouze německé ministerstvo spravedlnosti vystoupilo s požadavkem, aby USA své sledovací aktivity urychleně objasnily.

Stejné cíle
Důvod této zdrženlivosti Der Spiegel vidí ve faktu, že samy německé tajné služby mají stejné záměry jako Američané. Podle aktuálního vydání časopisu plánuje německá rozvědka BND v příštích pěti letech investovat 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč) do rozšíření svých technických kapacit na sledování internetu. Na příští rok už má podle magazínu schváleno pět milionů, další prostředky musí ještě odsouhlasit vláda.

Program PRISM byl podle The Washington Post zaveden ještě za prezidenta George Bushe v roce 2007 - ilustrační foto.

"Samozřejmě že musí být naše zpravodajské služby přítomny na internetu. Není možné, aby zločinci byli technologicky vybaveni ke stále efektivnějšímu využívání sítě a my jako stát proti tomu nemohli nic dělat," řekl Spiegelu Friedrich. Mluvčí vlády plány BND ale později relativizoval, zatím je prý vše jen v oblasti úvah.

Špehování převezmou Němci?
I tak ale vyvolaly pobouření části levicové opozice i koaličních liberálů (FDP). "Pro mě je takový záměr těžko přijatelný," prohlásila ministryně spravedlnosti za FDP Sabine Leutheusserová-Schnarrenbergerová. Odpovědí na obavy Němců ze sledovacího programu Spojených států podle ní nemůže být, že místo nich špehování převezmou německé úřady.

Podle mluvčího poslanecké frakce strany Levice pro bezpečnostní otázky Jana Korteho si Merkelová rozhovor s Obamou o projektu Prism může ušetřit, když se BND chystá vydat stejným směrem.

Autoři: ,