18. května 2019 16:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá rozvědka vidí ve spolupráci s Rakouskem riziko úniku informací do Ruska

Šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy Thomas Haldenwang. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy Thomas Haldenwang. | foto: Medienmagazin, Flickr

BERLÍN Německá kontrarozvědka vidí podle serveru listu Die Welt značné riziko ve spolupráci s kontrarozvědkou Rakouska. Obává se totiž možného úniku tajných informací, které sdílejí spojenci, do Ruska. Zda mají tyto obavy něco společného se současnou kauzou kolem končícího rakouského vicekancléře a šéfa rakouské protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho, není zřejmé.

Šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Thomas Haldenwang podle serveru o svých pochybách o spolupráci s Rakouskem informoval v týdnu členy příslušného výboru parlamentu. Podobně kriticky se přitom údajně nevyjádřil poprvé. Oficiálně to německá kontrarozvědka komentovat nechce.

Jednou z příčin německých obav je loňská razie v rakouské kontrarozvědce (BVT), při níž policie zabavila i nosiče dat s velmi citlivými informacemi, například o pravicových extremistech. Za razií podle Die Welt stál primárně rakouský ministr vnitra Herbert Kickl (FPÖ). Právě zástupci jeho strany přitom udržují velmi úzké kontakty s Ruskem, jak ukázal i případ Stracheho.

Ten na videu natočeném tajně na Ibize v roce 2017 jedná s údajnou příbuznou ruského oligarchy o politické podpoře výměnou za zajištění státních zakázek. V sobotu, tedy den poté, co se o existenci záznamu dozvěděla prostřednictvím německým médií veřejnost, Strache oznámil, že se kvůli kauze vzdává politických funkcí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz