130 let
Předseda německé sociální demokracie (SPD) Sigmar Gabriel  během předvolební kampaně.

Předseda německé sociální demokracie (SPD) Sigmar Gabriel během předvolební kampaně. | foto: Reuters

O koalici s Merkelovou asi bude hlasovat půl milionu členů SPD

Svět
  •   14:43
BERLÍN - Předseda německé sociální demokracie (SPD) Sigmar Gabriel na večerním jednání stranického shromáždění navrhne, aby vznik takzvané velké koalice s konzervativci (CDU/CSU) kancléřky Angely Merkelové schválili členové SPD ve vnitrostranickém hlasování.

Napsal to deník Süddeutsche Zeitung s odvoláním na informace ze stranických kruhů, které to potvrdily také agentuře DPA. Podle ní by tak SPD vůbec poprvé nechala o vstupu do velké koalice rozhodnout své členy.

Zatímco v sociální demokracii naráží obnovení spolupráce s Merkelovou na odpor části strany, dva na sobě nezávislé průzkumy ukázaly, že toto řešení povolební situace si přeje každý druhý Němec.

Výsledek hlasování by měl být závazný

Gabrielův návrh podle Süddeutsche Zeitung a DPA počítá s tím, že by zhruba půlmilionová členská základna SPD hlasovala až o konečném návrhu koaliční smlouvy s CDU/CSU. Vnitrostranické referendum by se mělo konat před 14. listopadem, na kdy je naplánován celostátní sjezd SPD. V případě jejího zamítnutí by se tak formování nové německé vlády výrazně protáhlo a zkomplikovalo. Výsledek by totiž pro vedení SPD byl závazný, uvedla DPA.

Sozialdemokratische Partei Deutschlands (SPD) - ilustrační

Šéf německých sociálních demokratů hodlá podle mnichovského listu spojit s tímto hlasováním i svou stranickou budoucnost. Pokud by vytvoření koalice s CDU/CSU členové odmítli, nemohl by se nejspíš znovu ucházet o funkci v čele strany. To samé by zřejmě platilo i pro další špičky SPD, které by se na vyjednávání koaliční smlouvy podílely.

Nátlak na Merkelovou?

Vnitrostranický plebiscit podpořil například předseda Evropského parlamentu z řad SPD Martin Schulz nebo místopředseda poslanecké frakce Hubertus Heil. "Z mého pohledu by dávalo smysl, kdyby se k tomuto rozhodnutí přizvali členové," řekl Schulz deníku Handelsblatt. Podle serveru Focus.de by bylo hlasování i nástrojem tlaku na Merkelovou, aby sociálním demokratům v koaliční smlouvě co nejvíc ustoupila, aby prošla.

V pátek večer se v Berlíně sejde takzvaný stranický konvent SPD, na němž bude 250 delegátů z celé země hodnotit výsledek sociálních demokratů v nedělních volbách a rozhodovat o tom, zda zahájí koaliční jednání s konzervativci. Podle DPA tam kromě návrhu na vnitrostranické hlasování o koalici zazní i návrh na započetí sondážních rozhovorů s CDU/CSU. Zda strana přistoupí i na konkrétní dojednávání koaliční smlouvy, by měl po sondážích rozhodnout další konvent.

Německé volby 2013

SPD skončila ve volbách druhá se ziskem 25,7 procenta hlasů, s velkým odstupem na suverénně vítěznou křesťanskou unií CDU/CSU. Kancléřčině formaci schází v novém Spolkovém sněmu pět křesel k absolutní většině, musí proto hledat koaličního partnera mezi dosud opozičními stranami. Její tradiční spojenci, liberálové z FDP se do dolní komory parlamentu totiž vůbec nedostali.

Vedení CDU/CSU v čele s Merkelovou upřednostňuje koaliční spojení s SPD, s níž kancléřka vládla už v letech 2005 až 2009. V následných volbách ale z úspěchů velké koalice profitovali jen konzervativci, zatímco sociální demokraté přišli o množství voličů a dosáhli svého nejhoršího volebního výsledku v poválečných dějinách.

Také kvůli této zkušenosti se části SPD do svazku s Merkelovou nechce. Odpůrci velké koalice se zároveň obávají, že SPD nebude v tandemu se silnou unií CDU/CSU schopná prosadit své programové priority. V sociální demokracii proto tento týden sílily hlasy volající po tom, aby rozhodnutí o povolební postupu určila členská základna.

Vznik koalice dvou nejsilnějších parlamentních stran podporuje zhruba polovina Němců. Ukázaly to nezávisle na sobě průzkumy pro veřejnoprávní televizi ARD a zpravodajský kanál N24. V anketě pro ARD se pro velkou koalici vyslovilo 48 procent respondentů, v šetření pro N24 dokonce 50 procent. Ostatní uvažované koaliční kombinace se podle nich těší výrazně menší přízni.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás