Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německá tajná služba pod palbou kritiky omezila spolupráci s Američany

Svět

  14:00
BERLÍN - Německá Spolková zpravodajská služba (BND) omezila spolupráci s americkou Národní agenturou pro bezpečnost (NSA). Podle rozhlasové stanice Deutsche Welle přestala BND Američanům dodávat informace o internetovém provozu. Německá tajná služba čelí v posledních dnech kritice kvůli tomu, že údajně pomáhala NSA sledovat evropské firmy a úřady.

Americká NSA odposlouchávala mobil německé kancléřky Merkelové (ilustrační snímek). foto: Reuters

„Je to v každém případě drastický krok,“ řekl Deutsche Welle poslanec Konstantin von Notz z parlamentního výboru pro kontrolu tajných služeb. Podle něj omezení spolupráce potvrzuje, že na dosavadním společném fungování BND a NSA nebylo něco v pořádku.

Němci údajně roky pomáhali Američanům s odposlechy

BND řadu let pomáhala NSA sledovat satelitní a internetovou komunikaci. Spolupráce vycházela z dohody německé a americké vlády. Podle německých médií však Američané žádali po BND i taková sledování, která odporovala německým a evropským zájmům.

Týdeník Der Spiegel v dubnu přinesl informace, že BND poskytla Američanům na jejich žádost zpravodajská data až ve 40 000 případech týkajících se Evropy. Údajně šlo o IP adresy a mobilní telefonní čísla. Podle všeho se NSA zajímala o evropský zbrojní koncern EADS, leteckého výrobce Eurocopter (nyní Airbus Helicopters) či o francouzské úřady.

Ministr vnitra Thomas de Maiziére, který v letech 2005 až 2009 zodpovídal ve vládě za dohled nad rozvědkami, ve středu řekl, že nikdy nedostal od NSA žádný seznam lidí nebo firem, které americká tajná služba chtěla s podporou BND sledovat. Neměl prý ani informace o tom, že by se BND podílela na průmyslové špionáži ve prospěch NSA.

Citlivé téma

Berlín povolal na kobereček velvyslance USA. Chtěl vysvětlit odposlechy

Téma odposlechů je v Německu velmi citlivé. V roce 2013 zveřejnil někdejší spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden dokumenty, které ukazovaly na rozsáhlé sledovací a odposlechové praktiky NSA. Ze zveřejněných složek vyplynulo, že Američané sledovali i vrcholné evropské politiky, mimo jiné německou kancléřku Angelu Merkelovou. Tato odhalení otřásla vztahy mezi Berlínem a Washingtonem.

Merkelová nicméně tento týden zdůraznila, že německé tajné služby budou pokračovat ve spolupráci s NSA. Stejně se vyjádřil i de Maiziére, podle kterého je spolupráce s Američany důležitá pro německou bezpečnost. Ministr však připustil, že je nutno zajistit uměřenost při sledovacích aktivitách.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...