15. května 2019 11:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá vláda čelí žalobě. Má se postarat o dcery německé bojovnice Islámského státu

Lidé a země – Ženy islamistů z IS: Islámský stát v Sýrii a Iráku padl a je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé a země – Ženy islamistů z IS: Islámský stát v Sýrii a Iráku padl a je... | foto: Lenka Klicperová

Berlín Německá vláda čelí žalobě požadující, aby zajistila návrat dvou holčiček, které se narodily německé bojovnici za takzvaný Islámský stát (IS) a nyní se nacházejí v táboře na syrsko-irácké hranici. Jejich matka už je podle televizních a rozhlasových stanic NDR a WDR a listu Süddeutsche Zeitung nejspíš po smrti.

Spolková republika zatím alespoň oficiálně dává najevo, že vlastním občanům, kteří bojovali za IS, návrat do vlasti usnadňovat nechce. V případě dětí ale už několika z nich pomohla v návratu z táborů v Sýrii a Iráku, kde po vojenské porážce teroristické organizace skončily.

U dvouleté a čtyřleté holčičky, které jsou nyní na syrsko-irácké hranici v táboře, v němž podle Červeného kříže panují katastrofální podmínky, tak zatím neučinila. Právník Dirk Schoenian proto na žádost příbuzných zažaloval německou vládu, po které požaduje, aby zajistila konzulární pomoc a návrat dívek. V případu bude rozhodovat správní soud v Berlíně, který by podle představ právníka měl předběžným opatřením ministerstvu zahraničí nařídit, aby konalo.

Německá diplomacie dosud právníkovi tvrdila, že na syrském území nemůže poskytovat konzulární pomoc, protože už před lety zavřela svou ambasádu v Damašku. Společně s partnery ale prý prověřuje možnosti, jak německým státním příslušníkům i v humanitárních případech umožnit návrat do Německa.

Počet německých dětí na území, které dříve ovládal Islámský stát, se odhaduje na 200 až 300. S žalobami německá vláda počítá i v dalších případech.

ČTK