15. srpna 2018 13:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá vláda připravila návrh zákona o zavedení třetího pohlaví. Vedle muže a ženy vznikne i ‚divers‘

Třetí pohlaví | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třetí pohlaví | foto: Kossova Press

Berlín Německá vláda ve středu schválila návrh zákona, který umožní zavedení třetího pohlaví v úředních dokumentech. K tomuto kroku vyzval loni v prosinci německý ústavní soud orgány výkonné a zákonodárné moci. Doposud lze při narození dítěte zaznamenat jako pohlaví buď mužské, nebo ženské, anebo kolonku nechat nevyplněnou.

Ústavní soud ve svém nálezu dospěl k závěru, že dosavadní právní úprava je v této záležitosti v rozporu s osobnostními právy a se zákazem diskriminace zakotvenými v ústavě. Návrh změny, o jehož dnešním přijetí spolkovým kabinetem informovala agentura DPA, zavádí vedle mužského a ženského pohlaví možnost zapsání v kolonce pohlaví „divers“.

Vláda nyní svou předlohu zákona postoupí parlamentu. Ústavní soud stanovil zákonodárcům lhůtu ke schválení uvedené změny do konce letošního roku.

Tímto opatřením se má umožnit získání pozitivní identity rovněž osobám, jež se necítí patřit k mužskému, ani ženskému pohlaví. Brzy by měly následovat změny v dalších normativních aktech, které se týkají transsexuálních osob.

Ústavní soud se případem registrace intersexuálních osob zabýval na základě stížnosti občana, který úřady požádal o změnu záznamu o svém pohlaví. V úředních dokumentech byla tato osoba vedena jako dívka, podle předloženého chromozomatického testu ale nebyla ani ženou, ani mužem. S žalobou, kterou osoba po zamítavém stanovisku úřadů podala, ale neuspěla ve všech instancích včetně nejvyššího soudu. Rozhodnutí ústavního soudu je tak přelomové.

Podle odhadů žije v Německu kolem 80 000 intersexuálních osob. Pokud parlament třetí pohlaví do konce roku skutečně schválí, stane se Německo první zemí v Evropě, která tak učinila.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz