Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Německá vláda se zeleným rukopisem. Silná ochrana právního státu či ekologie hrají v programu prim

Annalena Baerbocková. foto: Reuters

Nová německá koalice chce přeměnit Evropskou unii na „Federální evropský spolkový stát“ a vymáhat po jejích členech dodržování zásad právního státu.
  18:30

Když se letos v září schylovalo k německým parlamentním volbám a bylo jasné, že kancléřka Angela Merkelová po 16 letech odejde z úřadu, vyvolávalo to řadu otazníků.

Například, jakou zahraniční politiku bude Německo prosazovat? Jak dlouho potrvá, než bude mít vůbec novou vládu, když se na ni po volbách v roce 2017 čekalo skoro půl roku?

Špičky FDP a Zelených zahájily předběžná jednání o budoucí německé vládní...
Spolupředsedové německých Zelených Annalena Baerbocková a Robert Habeck (6....

Nakonec proběhlo vše relativně rychle. Nový kabinet vedený sociálním demokratem Olafem Scholzem převezme vedení země během prvního prosincového týdne. A s ním vůbec poprvé povede ministerstvo zahraničních věcí žena: Annalena Baerbocková, dosavadní spolupředsedkyně strany Zelených.

Lidská práva a ruský plyn

Na 41letou vystudovanou právničku bude upřena pozornost z řady důvodů. Hned na začátku příštího roku převezme Německo předsednictví ve skupině G7, která zahrnuje největší ekonomiky západního světa. Na Baerbockové bude koordinovat její aktivity.

Ona sama přitom dosud nikdy nepůsobila ve vládní funkci. Najednou bude muset řídit aparát s několika tisíci zaměstnanci. V uplynulé volební kampani, kdy byla hlavní kandidátkou své strany na kancléřku, se často odvolávala na svou odbornost v oblasti mezinárodního práva.

Putin coby plynový spasitel Evropy

Před volbami také proslula několika silnými vyjádřeními, jimiž se velmi výrazně vymezila vůči Rusku. V době, kdy se ještě zdálo být možné, že by mohla vést příští vládu, slibovala, že její případný kabinet by přerušil práce na sporném ruském plynovodu Nord Stream 2 navzdory tomu, že v té době byl těsně před dokončením.

V Rusku to svého času vyvolalo pobouření a kritické reakce. Jedním z důsledků ale také bylo, že internetoví dezinformátoři ve službách Ruska odstartovali proti Baerbockové antikampaň na sociálních sítích s cílem zdiskreditovat ji. Dělo se tak hlavně zveličováním chyb, jichž se v kampani dopustila a které vedly k jejímu propadu v žebříčcích popularity.

Pokud jde o Rusko, píše se v koaliční dohodě o nutnosti vést „konstruktivní dialog na základě mezinárodního práva a dodržování lidských práv“. Otázkou je, zda bude mít Baerbocková ve vztahu k Rusku „volnou ruku“.

Zejména mezi sociálními demokraty se najdou mnozí, kteří nechtějí nic slyšet o sankcích vyhlášených po anexi Krymu v roce 2014. Raději by je zrušili, i s ohledem na ekonomické zájmy německých firem.

„Klimatická i feministická zahraniční politika“

Nord Stream 2 zatím nebude schválen, řekl Berlín. Žádá, aby vlastník plynovodu respektoval německé právo

Za nepřímý signál ve vztahu k Rusku může být považována skutečnost, že ve vládním programu se nikde nehovoří o závazku vydávat na obranu dvě procenta státního HDP ročně. K tomu se zavázaly členské státy Severoatlantické aliance na summitu ve Walesu v roce 2014.

„Zelený rukopis“ v zahraniční politice má být patrný i v ambici sladit ji s cílem bojovat proti globálnímu oteplování. Do stejné kategorie patří i závazek provádět „feministickou zahraniční politiku“. Jedná se o koncepci, která vychází z předpokladu, že míru, stability a udržitelného rozvoje na světě nelze dosáhnout, dokud nebudou mít muži a ženy úplně rovnoprávné postavení.

K prosazování podobně laděné zahraniční politiky se již aktuálně zavázaly i některé další státy jako Švédsko, Kanada nebo Nový Zéland. V souladu s tím bude také nová německá vláda prosazovat ženy do čela mezinárodních organizací.

V programu koalice je kladen silný důraz na ochranu právního státu. To může být klíčové zejména směrem k Polsku a k Maďarsku, které čelí ze strany unijních orgánů řízením pro podezření z porušení základních hodnot Evropské unie. Nová koalice také chce naléhat na Evropskou komisi, aby důsledněji využívala nástroje sloužící k prosazení principů právního státu. Čerpat miliardy z Fondu obnovy EU by tak mohly členské státy pouze, budou-li mít fungující a nezávislou justici.

Koalice sociálních demokratů, Zelených a liberálů chce také přeměnit Evropskou unii na „Federální evropský spolkový stát“. Měl by být ovšem „decentralizovaný“. Za tímto účelem podporuje změnu unijních smluv, k čemuž dosud nejevily ostatní členské státy žádnou ochotu.

Naopak, koaliční dohoda vylučuje další společné půjčky na finančních trzích, jak tomu bylo u Fondu obnovy. Proti jsou hlavně liberálové, jejichž předseda Christian Lindner má být novým ministrem financí.

Mohlo by vás zajímat