3. února 2018 14:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá zpravodajská služba se připojila k tajné operaci USA. Je zaměřena proti vracejícím se džihádistům

Bojovník Islámského státu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojovník Islámského státu | foto: Reuters

BERLÍN Německá zpravodajská služba BND se zapojila do tajné akce USA, jejímž cílem je eliminovat teroristické nebezpečí, které představují bojovníci Islámského státu (IS) vracející se z oblastí bojů v Sýrii a Iráku. Informoval o tom magazín Der Spiegel s odvoláním na důvěrnou odpověď vlády na interpelaci parlamentní frakce strany Levice.

Podle tohoto sdělení, které se k týdeníku dostalo, se Spolková zpravodajská služba od října loňského roku účastní operace Gallant Phoenix společně s 21 dalšími státy.

Jde o utajovanou jednotku, která shromažďuje informace o bojovnících teroristické organizace Islámský stát v Sýrii a Iráku. Řízena je americkým společným velením speciálních operací ze základny v Jordánsku a jejím úkolem je vyhodnocovat dokumenty, nosiče dat, stopy DNA a otisky prstů, které získaly speciální síly v bývalých baštách IS.

BND a německá armáda jsou názoru, že tato spolupráce je nezbytná, aby bylo možné čelit teroristickému nebezpečí ze strany lidí, kteří odešli na Blízký východ bojovat na straně IS a nyní se vracejí. Německo prý zpočátku účast odmítalo z obavy, že by USA předané informace mohly využívat k vojenským úderům proti německým džihádistům.

Spolková vláda ani BND se k uvedené operaci odmítly vyjádřit, poznamenal Der Spiegel.

Do Sýrie a Iráku podle zprávy agentury DPA z Německa postupně odjelo kolem 950 islamistů, aby se připojili k IS. Přinejmenším 145 z nich už zemřelo - část v bojích, část při sebevražedných atentátech, při nichž odpálili výbušniny.

V současné době německá policie v zemi registruje 705 osob, které představují nebezpečí, což je pětkrát více, než tomu bylo v roce 2013. Jde o lidi, u nichž jsou bezpečnostní orgány přesvědčené, že mohou kdykoli spáchat teroristický útok.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)