Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německá zpravodajská služba se připojila k tajné operaci USA. Je zaměřena proti vracejícím se džihádistům

Svět

  14:15
BERLÍN - Německá zpravodajská služba BND se zapojila do tajné akce USA, jejímž cílem je eliminovat teroristické nebezpečí, které představují bojovníci Islámského státu (IS) vracející se z oblastí bojů v Sýrii a Iráku. Informoval o tom magazín Der Spiegel s odvoláním na důvěrnou odpověď vlády na interpelaci parlamentní frakce strany Levice.
Bojovník Islámského státu

Bojovník Islámského státu foto: Reuters

Podle tohoto sdělení, které se k týdeníku dostalo, se Spolková zpravodajská služba od října loňského roku účastní operace Gallant Phoenix společně s 21 dalšími státy.

Do Itálie se možná dostalo 50 bojovníků Islámského státu, tvrdí Interpol

Jde o utajovanou jednotku, která shromažďuje informace o bojovnících teroristické organizace Islámský stát v Sýrii a Iráku. Řízena je americkým společným velením speciálních operací ze základny v Jordánsku a jejím úkolem je vyhodnocovat dokumenty, nosiče dat, stopy DNA a otisky prstů, které získaly speciální síly v bývalých baštách IS.

BND a německá armáda jsou názoru, že tato spolupráce je nezbytná, aby bylo možné čelit teroristickému nebezpečí ze strany lidí, kteří odešli na Blízký východ bojovat na straně IS a nyní se vracejí. Německo prý zpočátku účast odmítalo z obavy, že by USA předané informace mohly využívat k vojenským úderům proti německým džihádistům.

Spolková vláda ani BND se k uvedené operaci odmítly vyjádřit, poznamenal Der Spiegel.

Do Sýrie a Iráku podle zprávy agentury DPA z Německa postupně odjelo kolem 950 islamistů, aby se připojili k IS. Přinejmenším 145 z nich už zemřelo - část v bojích, část při sebevražedných atentátech, při nichž odpálili výbušniny.

V současné době německá policie v zemi registruje 705 osob, které představují nebezpečí, což je pětkrát více, než tomu bylo v roce 2013. Jde o lidi, u nichž jsou bezpečnostní orgány přesvědčené, že mohou kdykoli spáchat teroristický útok.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat