Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá zpravodajská služba se připojila k tajné operaci USA. Je zaměřena proti vracejícím se džihádistům

Bojovník Islámského státu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojovník Islámského státu | foto: Reuters

BERLÍN Německá zpravodajská služba BND se zapojila do tajné akce USA, jejímž cílem je eliminovat teroristické nebezpečí, které představují bojovníci Islámského státu (IS) vracející se z oblastí bojů v Sýrii a Iráku. Informoval o tom magazín Der Spiegel s odvoláním na důvěrnou odpověď vlády na interpelaci parlamentní frakce strany Levice.

Podle tohoto sdělení, které se k týdeníku dostalo, se Spolková zpravodajská služba od října loňského roku účastní operace Gallant Phoenix společně s 21 dalšími státy.

Jde o utajovanou jednotku, která shromažďuje informace o bojovnících teroristické organizace Islámský stát v Sýrii a Iráku. Řízena je americkým společným velením speciálních operací ze základny v Jordánsku a jejím úkolem je vyhodnocovat dokumenty, nosiče dat, stopy DNA a otisky prstů, které získaly speciální síly v bývalých baštách IS.

BND a německá armáda jsou názoru, že tato spolupráce je nezbytná, aby bylo možné čelit teroristickému nebezpečí ze strany lidí, kteří odešli na Blízký východ bojovat na straně IS a nyní se vracejí. Německo prý zpočátku účast odmítalo z obavy, že by USA předané informace mohly využívat k vojenským úderům proti německým džihádistům.

Spolková vláda ani BND se k uvedené operaci odmítly vyjádřit, poznamenal Der Spiegel.

Do Sýrie a Iráku podle zprávy agentury DPA z Německa postupně odjelo kolem 950 islamistů, aby se připojili k IS. Přinejmenším 145 z nich už zemřelo - část v bojích, část při sebevražedných atentátech, při nichž odpálili výbušniny.

V současné době německá policie v zemi registruje 705 osob, které představují nebezpečí, což je pětkrát více, než tomu bylo v roce 2013. Jde o lidi, u nichž jsou bezpečnostní orgány přesvědčené, že mohou kdykoli spáchat teroristický útok.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...