13. února 2019 21:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německé úřady zadržely dva Syřany, jsou obviněni ze zločinů proti lidskosti

Syřan zadržený v Německu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syřan zadržený v Německu | foto: reprofoto: YoutubeReuters

BERLÍN Německé úřady zatkly dva bývalé pracovníky syrských tajných služeb kvůli podezření ze zločinů proti lidskosti. V tisícovkách případů se muži ve věku 56 a 42 let údajně podíleli na mučení a tělesném týrání, informovalo ve středu spolkové státní zastupitelství v Karlsruhe. Generální státní zastupitelství je nechalo zatknout v úterý v Berlíně a spolkové zemi Porýní-Falc.

Úterní zatčení dvojice je prvním případem, kdy němečtí vyšetřovatelé řeší zločiny spáchané během občanské války v Sýrii. V syrských věznicích, v nichž jsou lidé trýzněni, zmizel bezpočet opozičníků odmítajících režim prezidenta Bašára Asada. Podle agentury DPA se dvojice nyní možná bude muset zodpovídat před německým soudem.

Německá ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová hovoří o důležitém signálu. „Zvěrstva syrského režimu lze stíhat mezinárodně,“ zdůraznila ve středu sociálnědemokratická politička v Berlíně.

Oba muži, kteří podle spolkového státního zastupitelství Sýrii opustili v roce 2012, jsou nyní ve vyšetřovací vazbě. Podle německých úřadů pracovali pro syrskou Všeobecnou tajnou službu, která má zajišťovat bezpečnost v oblasti hlavního města Damašku.

Starší z obou mužů, Anvar R., podle německých úřadů řídil takzvané vyšetřovací oddělení s věznicí. V této funkci údajně od dubna 2011 do září 2012 velel i systematickému a brutálnímu mučení. Německá justice ho proto chce dostat před soud jako spolupachatele.

Druhý muž, Ijád A., v roce 2011 částečně plnil úkol zatýkat na určeném kontrolním stanovišti dezertéry, demonstranty a další podezřelé. Denně tak byla zatýkána přibližně stovka lidí, kteří pak byli posílání do vězení řízeného Anvarem R., kde byli mučeni.

Vyšetřovatelé mladšího ze zatčených kromě toho podezřívají, že po násilném ukončení jedné demonstrace zadržoval prchající lidi a rovněž je posílal do zmíněné věznice. Je proto důvodně podezřelý z napomáhání k zabití dvou osob a k mučení nejméně 2000 lidí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz