Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová volá po jednotě v boji s pandemií. V Německu je podle ní třeba zatáhnout záchrannou brzdu

Německá kancléřka Angela Merkelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová. | foto: Reuters

Berlín Epidemická situace v Německu je velice vážná a země se bez jednotného a rozhodného postupu proti pandemii nemoci covid-19 neobejde. Těmito slovy v pátek ve Spolkovém sněmu hájila kancléřka Angela Merkelová úpravu zákona o potírání infekčních chorob, která má její vládě umožnit bez ohledu na postoj spolkových zemí vyhlášení uzávěry či omezení nočního vycházení. Hlasovat o novele by poslanci měli příští týden ve středu.

„Virus neodpouští žádná polovičatá řešení, která vše jen komplikují. Virus neodpouští žádná váhání, vše pak trvá jen déle. S virem nelze vyjednávat, protože rozumí jen jediné věci, kterou je rozhodnost,“ řekla Merkelová poslancům.

Návrh umožní spolkové vládě zatáhnout v jakémkoli německém regionu za nouzovou brzdu. Dosud taková pravomoc náleží spolkovým zemím, které se těší vysoké míře autonomie. Brzdu chce vláda aktivovat, jakmile v oblasti bude déle než tři dny 100 nových případů na 100 000 obyvatel za sedmidenní období. Vedle uzavírek obchodů neprodávajících zboží denní potřeby to bude znamenat i omezení nočního vycházení v době do 21:00 do 5:00 ráno. Od sedmidenního průměru nad 200 nových případů na 100 000 obyvatel po třech po sobě jdoucích dnech se uzavřou i školy, které přejdou na digitální výuku. Aktuální průměr v Německu je nyní 160,1 případu, řada okresů ale přesahuje i hodnotu 300.

„Cílem je omezit večerní pohyb, kdy je často využívána i hromadná doprava,“ řekla Merkelová. Uvedla také, že tento zákaz je součástí dalších opatření včetně omezení soukromých setkání. Na návštěvu v nejvíce postižených regionech bude moci jen jeden člověk z cizí domácnosti. Děti do tohoto výčtu započítány nejsou.

Merkelová řekla, že německý plán je i tak mírnější než postup, který zvolily jiné evropské státy, například Británie s Portugalskem. Dodala, že výhody převažují nad nevýhodami, proto není možné váhat.

Za kancléřku se v debatě postavil sociálnědemokratický poslanec a zdravotnický expert Karl Lauterbach, který omezení nočního vycházení jednoznačně podporuje. „Jen toto samotné nestačí, ale žádné zemi se zatím nepodařilo dostat vlnu s britskou mutací koronaviru pod kontrolu bez omezení večerního pohybu,“ řekl.

Vláda původně doufala, že se jí podaří návrh novely schválit ve zrychleném řízení, což ale opozice odmítla. Hlasovat tak poslanci budou příští týden ve středu. Šéf liberálů (FDP) Christian Lindner mezitím vládě pohrozil ústavní stížností. Uznal sice potřebu jednotného postupu proti pandemii, omezení nočního pohybu ale považuje za ústavně mimořádně sporné.

Zelení spolu s postkomunistickou Levicí zase upozorňují na to, že omezení se prakticky netýkají hospodářského života. Nejostřeji proti projednávané novele vystupuje Alternativa pro Německo (AfD), která je nejsilnější opoziční stranou. AfD, která je politology označována za populistickou až krajně pravicovou, považuje úpravu za alarmující doklad „panského smýšlení“ kabinetu Merkelové. „Lidem nedůvěřují, proto je chtějí ve dne i v noci zavírat,“ řekla spolupředsedkyně poslanecké frakce AfD Alice Weidelová.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!