Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němci se bojí antirouškařů po vraždě na pumpě. Politici viní protisystémové hnutí Querdenken

Svět

  13:08
Čin muže odmítajícího nosit roušku, který o víkendu zastřelil pokladníka čerpací stanice, šokoval Německo a vyvolal obavy z narůstající radikalizace odpůrců koronavirových opatření. Němečtí politici ukazují prstem zejména na protisystémové hnutí Querdenken, jehož stoupenci se v posledních měsících na demonstracích opakovaně vrhali na policii.

Policie v souvislosti s vraždou zadržela devětačtyřicetiletého muže, jenž podle ní prohlásil, že „jednal ze vzteku“ poté, co mu pokladník odmítl prodat pivo, protože neměl nasazenou roušku. „Při výslechu řekl, že odmítá opatření proti šíření koronaviru,“ konstatovala policie.

Podezřelý, kterého německá média označují jako Maria M., po sporu s obsluhou čerpací stanici opustil. Za půl hodiny se však vrátil s nasazenou rouškou a střelnou zbraní v ruce. Pracovníka stanice poté bez milosti zabil a z místa utekl. O den později se sám vydal policistům.

Na incident okamžitě reagovala řada politiků, včetně uchazečů o post příštího německého kancléře. „Jsem otřesena touto strašlivou vraždou mladého muže, jenž zákazníka pouze požádal o dodržení současných pravidel,“ uvedla kandidátka za Zelené Annalena Baerbocková.

Rovněž varovala před rostoucí radikalizací hnutí Querdenken, jehož název znamená nekonvenční či jiné myšlení, a které je často označováno za skupinu popíračů covidu-19, odmítačů roušek i očkování, krajně pravicových extremistů nebo stoupenců konspiračních teorií.

Ačkoli vyšetřovatelé zatím neuvedli, jestli je podezřelý na toto hnutí skutečně napojen, podle německé stanice RND Mario M. na Twitteru sledoval několik prominentních představitelů německé krajní pravice, včetně lídrů strany Alternativa pro Německo (AfD).

V jeho příspěvcích se odrážel odpor k migrantům, bojovníkům za klima či k vládě. Prokurátoři uvedli, že muž nebyl v minulosti trestán. Zbraň, se kterou vraždil, vlastnil nelegálně a nebyl držitelem zbrojního průkazu.

Byla to poprava, zní z CDU

„Šokovalo mě, že někdo přišel o život, protože chtěl chránit sebe a ostatní. Jako společnost musíme rezolutně vystoupit proti nenávisti,“ reagoval kandidát sociální demokracie na kancléře Olaf Scholz (SPD).

K ukončení nenávisti vyzval také Armin Laschet z Křesťanskodemokratické unie (CDU). Dodal, že všichni lidé, kteří tvrdí, že koronavirus neexistuje, by se měli jít podívat na jednotky intenzivní péče v nemocnicích. „Nesmíme dovolit, aby se z pandemie dělala banalita,“ dodal Laschet.

Ten se přitom nedávno stal terčem kritiky poté, co na jednom z předvolebních setkání předal mikrofon stoupenci Querdenken, jenž neměl roušku a začal na Lascheta na pódiu hlasitě křičet.

Německé spolkové volby 2021: zpravodajství, analýzy, komentáře

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak označil vraždu za „nepochopitelnou“. „Mladíka popravil jen proto, že poukázal na nutnost nosit roušku. Nepředstavitelná úroveň radikalizace,“ prohlásil Ziemiak.

Varovali jsme vás, říká šéf zpravodajců

Šéf domácí zpravodajské služby ve východním státě Durynsko Stephan Kramer v úterním rozhovoru pro stanici RND uvedl, že sobotní vražda ho „vzhledem k neustálé eskalaci v posledních týdnech nepřekvapila“. Dodal, že jeho kancelář před rostoucím násilím ze strany extremistů varovala.

Kramer připomněl, že demonstrace proti koronavirovým opatřením v Německu opakovaně vedly k násilným střetům protestujících s policií. „Je politováníhodné, že vždy musí někdo zemřít, než začnou politici brát toto riziko vážně,“ konstatoval Kramer podle stanice Deutsche Welle.

Kramerovi dal za pravdu také odborový svaz německé policie (GdP), jenž v úterý varoval před popírači koronaviru. „Jde o první zabití v souvislosti s pandemií,“ uvedl s tím, že v posledních měsících zaznamenal nárůst radikalizace právě v rámci hnutí Querdenken.

Muž na pumpě zastřelil brigádníka. Nechtěl mu kvůli absenci roušky prodat pivo

K případu se vyjádřil i Mezinárodní osvětimský výbor v Berlíně, jehož předseda varoval před schopností Querdenken šířit „nenávist a násilí vyvolané pravicovým extremismem a konspiračními teoriemi“.

Platforma Facebook v minulém týdnu odstranila téměř 150 účtů, stránek a skupin spojených s Querdenken, a to v rámci nové politiky zaměřené na skupiny, které šíří dezinformace nebo podněcují k násilí.

Podle Facebooku jednotlivci spojení s Querdenken opakovaně porušovali standardy platformy proti šíření dezinformací o zdraví, podněcování násilí, šikany, obtěžování či nenávistným projevům.

Odpůrci koronavirových opatření zaútočili na policii:

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat