Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vše bude jinak. Německá vláda výrazně snížila odhad růstu HDP

  14:04
Německá vláda výrazně snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Poroste jen o 0,3 procenta, oznámil ve středu na tiskové konferenci ministr hospodářství Robert Habeck. V říjnu přitom vláda ještě odhadovala letošní růst na 1,1 procenta. Růst bude podle revidovaného odhadu nižší také v roce 2026.
Robert Habeck (Zelení)

Robert Habeck (Zelení) | foto: koláž iDNES

Loni v říjnu, kdy vláda kancléře Olafa Scholze představila odhad růstu německého hospodářství pro letošní rok, počítala ještě s pozitivními dopady takzvané iniciativy k hospodářskému růstu, souboru opatření, kterými chtěla povzbudit německé hospodářství. Na začátku listopadu se ale vláda sociálních demokratů (SPD), zelených a svobodných demokratů (FDP) rozpadla, a vláda tak nemohla ústřední části balíčku realizovat.

Podle Habecka letos HDP vzroste jen o 0,3 procenta. Vládní odhad se tak přiblížil k výhledům centrální banky, která předpokládá růst o 0,2 procenta, či hospodářského institutu Ifo, který počítá letos s růstem hospodářství 0,4 procenta. V příštím roce lze podle ministra čekat růst HDP o 1,1 procenta. Loni na podzim ještě odhadoval pro rok 2026 růst o 1,6 procenta.

Habeck na tiskové konferenci nicméně upozornil, že současná prognóza nepočítá s případným zavedením cel, kterými Evropské unii hrozí nový americký prezident Donalda Trump.

V loňském roce německá ekonomika, která je největší v Evropě, podruhé v řadě poklesla. HDP se snížil o 0,2 procenta. Předsedkyně Spolkového statistického úřadu Ruth Brandová, která informace o vývoji německého hospodářství zveřejnila, uvedla, že na vině jsou konjunkturální i strukturální problémy.

„Patří k nim rostoucí konkurence pro německé exportní hospodářství na významných trzích, vysoké náklady na energie, nadále vysoká hladina úrokových sazeb, ale i nejisté vyhlídky hospodářství,“ dodala šéfka statistiků.

Nedostatek kvalifikovaných pracovních sil

Německá ekonomika se v posledních letech potýká s řadou problémů, mimo jiné kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovních sil či konkurenci z Číny. Problémy hlásí především automobilový, strojírenský a chemický průmysl. Německo je největší obchodní partner České republiky a je na něm závislá řada českých podniků.

Na konci února se v Německu konají předčasné parlamentní volby, neuspokojivý stav německého hospodářství je vedle migrace jedním z hlavních témat kampaně. Hospodářské svazy si od nové vlády, kterou by mohla vést konzervativní unie CDU/CSU, slibují nový impulz pro hospodářský růst.

Autoři: ,