Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Německo hlásí nejstarší archeologický nález, jde o svitek z amuletu

  8:45
Německo hlásí údajně nejstarší křesťanský archeologický nález severně od Alp. Rozluštěný text na papírovém svitku uvnitř nalezeného amuletu ze 3. století obsahuje chválu na Ježíše Krista. Amulet archeologové našli u kostry v hrobě na archeologickém nalezišti ve Frankfurtu nad Mohanem.
Fotogalerie2

Papírový svitek z amuletu ze 3. století nalezený u kostry v hrobě na archeologickém nalezišti ve Frankfurtu nad Mohanem. (11. prosince 2024) | foto: Profimedia.cz

Nalezený předmět je malý, ale jeho význam je o to větší, píše agentura DPA, podle níž měl kostlivec stříbrný amulet pověšený na krku. Podle vědců bude mít nález dopad na dějiny křesťanství v severní Evropě. Archeologové i frankfurtský primátor Mike Josef hovoří o senzaci. „První křesťan severně od Alp byl Frankfurťan,“ řekl šéf magistrátního odboru plánování Marcus Gwechenberger.

Podle expertů je amulet nejranější křesťanský archeologický nález severně od Alp. Objeven byl už v roce 2018 při vykopávkách ve frankfurtské městské části Praunheim, kde kdysi bylo římské město Nida. Právě v jednom ze zdejších hrobů archeologové našli kostru, která měla na krku stříbrný amulet o velikosti 3,5 centimetru. Muž byl pohřben někdy mezi lety 230 a 270.

V papírové roličce se nacházela tenká stříbrná fólie s nápisem, který byl rozluštěn až letos. Fólie byla tak křehká, že by se při rozvinutí rozpadla. Frankfurtští experti proto požádali o pomoc Leibnizovo archeologické centrum v Mohuči o pomoc.

Místní odborníci svitek „digitálně rozvinuli“ s pomocí počítačového tomografu, řekla frankfurtská radní pro kulturu Ina Hartwigová. Podle ní museli vědci téměř nečitelný text rozklíčovat „jako puzzle“. Latinský text o 18 řádcích obsahuje chválu na Ježíše Krista, mimo jiné slova „Svatý! Svatý! Svatý!“.

Papírový svitek z amuletu ze 3. století nalezený u kostry v hrobě na archeologickém nalezišti ve Frankfurtu nad Mohanem. (11. prosince 2024)

Podle Markuse Scholze, profesora archeologie a dějin římských provincií na frankfurtské Goetheho univerzitě, jde o nejstarší svědectví o křesťanství severně od Alp. Takové amulety, takzvané fylakterie, mají ochraňovat svého nositele, vysvětlil Scholz.

Ve 3. století, kdy byli křesťané ještě pronásledováni, bylo riskantní se k tomuto náboženství hlásit. „Pro jednoho muže z Frankfurtu ale byla jeho víra zjevně tak důležitá, že si ji vzal do hrobu,“ řekl Scholz.

Autoři: ,

Nedostatečná připravenost dětí na školu komplikuje práci učitelům. A bylo to kdysi jinak?
Nedostatečná připravenost dětí na školu komplikuje práci učitelům. A bylo to kdysi jinak?

Česká školní inspekce přichází se znepokojivým zjištěním. Podle nejnovější zprávy pozoruje až 80 % učitelů nedostatečnou připravenost dětí v...