Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

ON-LINE: Německo hlásí nárůst případů za poslední den, v Brazílii přibylo přes 11 tisíc nakažených

Zdravotníci se připravují na převoz pacienta s nemocí Covid-19 z Francie do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotníci se připravují na převoz pacienta s nemocí Covid-19 z Francie do... | foto: Reuters

Berlín/Washington/Brasília V Německu za uplynulý den přibylo 89 úmrtí lidí s koronavirem. Zemřelých tak země hlásí už 7723. Nově se nákaza potvrdila u 933 lidí, dosud spolková republika evidovala 172 239 nemocných. Spojené státy za uplynulých 24 hodin podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) zaznamenaly dalších 1813 úmrtí lidí nakažených koronavirem. Ke čtvrtku evidují kolem 84 000 úmrtí lidí s koronavirem a 1,4 milionu nakažených.

Zatímco počet nových úmrtí v Německu oproti předchozímu dni klesl, nárůst nakažených je vyšší. V úterý RKI hlásil denní nárůst 101 mrtvých a 798 nakažených.

Německo registruje podobný počet celkových případů koronaviru jako Francie, podle německých úřadů však v zemi s nákazou zemřelo několikanásobně méně lidí. Německo totiž provádí velké množství testů a řada dalších států jej sleduje jako příklad dobrého zvládnutí pandemie, poznamenala agentura Reuters.

Místní úřady se proto rozhodly částečně otevřít místní ekonomiku, bedlivě však monitorují další vývoj.

Ve Španělsku opět mírně vzrostly denní počty nakažených i úmrtí

Ve Španělsku se opět mírně zvýšil počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem i denní nárůst úmrtí z řad nakažených - za dne přibylo 506 nakažených a 217 úmrtí. Informovala o tom dnes místní média s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Denní údaje v koronavirové statistice ve Španělsku mírně rostou už tři dny po sobě.

Ve Španělsku, které má 47 milionů obyvatel a v této pandemii patří k nejhůře postiženým zemím světa, se k dnešnímu dni od února potvrdilo celkem 229 540 případů nákazy. Z toho 27 321 lidí zemřelo a 143 374 se už uzdravilo. Španělská vláda ale už několik týdnů uvádí pouze případy nákazy potvrzené testy PCR.

Nárůst nových případů nákazy byl v posledních třech dnech 506, 439 a 426, předtím činil 373, což byl druhý nejnižší údaj od 9. března. Také počty nových úmrtí lidí s covidem-19 za den v posledních třech dnech rostly - dnes ministerstvo oznámilo 217 nových úmrtí, o den dříve to bylo 184, předtím 176 a 123, což byl nejnižší údaj od 18. března.

V USA za poslední den zemřelo přes 1800 nakažených

V porovnání s předchozím dnem je nárůst mrtvých stabilní. Spojené státy jsou zdaleka nejvíce koronavirem zasaženou zemí na světě. Od začátku pandemie evidují více než 84 000 mrtvých a skoro 1,39 milionu nakažených.

V úterý země zaznamenala 1894 mrtvých, což byl skokový nárůst proti pondělní a nedělní bilanci, kdy se počet mrtvých za 24 hodin pohyboval pod hranicí 900.

Prezident Donald Trump usiluje o co nejrychlejší otevření ekonomiky, která je pandemií značně ochromena. Vlivný epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu Anthony Fauci však v úterý při slyšení v Senátu varoval před možnými „velice vážnými“ důsledky příliš rychlého rušení ochranných opatření přijatých ve snaze zabránit dalšímu šíření nákazy.

Denní přírůstek v Rusku klesl

Rusko ve čtvrtek ohlásilo 9974 nových případů nákazy koronavirem během uplynulých 24 hodin. Poprvé od 2. května klesl denní přírůstek nových případů pod 10 000, upozornila agentura TASS s odvoláním na krizový štáb. Celkový počet potvrzených případů v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel překročil čtvrt milionu a dosáhl 252 245 od začátku pandemie.

Již v úterý se Rusko z hlediska počtu nakažených zařadilo na druhou příčku na světě po USA.

Nejhorší zůstává situace v Moskvě, která hlásí 4712 nových případů, celkem pak 130.716 nakažených. Moskevský starosta Sergej Sobjanin nicméně minulý týden upozornil, že skutečný počet nakažených je mnohem vyšší. V hlavním městě s téměř 13 miliony obyvatel podle něj může být nakažených pravděpodobně až 300 000.

V celé zemi podle štábu během uplynulých 24 hodin zemřelo 93 lidí s koronavirem, z toho 58 v Moskvě. Celkem v Rusku od začátku pandemie zemřelo 2305 lidí. Uzdravilo se 53 530 pacientů, poznamenala agentura Interfax.

Mnohem nižší úmrtnost na nákazu v Rusku než v okolním světě zaráží média. Úřady hovoří o rychlém rozpoznání nákazy a včasném přijetí opatření proti jejímu šíření. Podle kritiků ale úřady do statistik zahrnují jen úmrtí, u kterých byl covid-19 hlavní příčinou smrti.

V Brazílii rekordně přibylo nakažených, za den dalších 11 385

Nákaza se v této latinskoamerické zemi nově potvrdila u 11 385 lidí a dalších 749 s covidem-19 zemřelo. Informovalo o tom tamní ministerstvo zdravotnictví. Dosud Brazílie evidovala nákazu koronavirem u 188 974 lidí, co do počtu nemocných tak překonala Francii, kde se koronavirem nakazilo kolem 177 700 lidí, a stala šestou koronavirem nejpostiženější zemí světa, píše Reuters. Ke čtvrtečnímu dni země eviduje už 13 149 úmrtí.

Dosud nejvyšší nárůst nakažených Brazílie hlásí den poté, co v zemi za den zemřelo rekordních 881 lidí s koronavirem způsobeným respiračním onemocněním covid-19.

Brazílie s asi 210 miliony obyvatel je nejhůře zasaženou zemí Jižní Ameriky a podle propočtů Reuters nyní na šesté příčce mezi koronavirem nejvíce zasaženými státy světa. Podle specializovaného serveru Worldometers se tak Brazílie nyní co do počtu infikovaných ocitá za USA, Španělskem, Ruskem, Spojeném královstvím a Itálií. V posledních dnech v Brazílii rychle přibývá zemřelých i nakažených, podle expertů je přitom stav pandemie v zemi výrazně horší, než uvádějí oficiální statistiky,což je podle nich dáno nedostatečnými testovacími kapacitami.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...