Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Neočkovaní jsou líní a samolibí, prohlásil naštvaný manžel Angely Merkelové. Nechápe, že se neřídí vědeckými fakty

Angela Merkelová a její manžel Joachim Sauer na operním festivalu v Bayreuthu 2012 foto: AP

Třetina Němců se neřídí vědeckými poznatky, prohlásil manžel tamní kancléřky Angely Merkelové Joachim Sauer. Kvantový chemik, který se po boku nejmocnější ženy Evropy příliš často nevyjadřuje, ke koronavirové pandemii také poznamenal, že za odmítáním vakcín proti covidu-19 nejspíš stojí lenost a samolibost německých občanů.
  20:12

„Je neuvěřitelné, že se třetina populace neřídí vědeckými poznatky. Zčásti je to kvůli jisté lenosti a samolibosti Němců,“ řekl Sauer v rozhovoru pro italský deník La Repubblica. Manžel německé kancléřky se veřejně vyjadřuje málokdy.

Italští novináři jej vyzpovídali během pracovní návštěvy Itálie. Sauer je profesor kvantové chemie a působí na Humboldtově univerzitě v Berlíně. 

„Další skupinou jsou lidé, kteří se řídí svým osobním přesvědčením, tak trochu ideologickou reakcí na to, co považují za vakcinační diktaturu,“ pokračoval.

Do této skupiny podle něj patří i někteří vědci a lékaři. Odmítače vakcín Sauer přirovnal ke kreacionistům, kteří popírají existenci evoluce a další vědecká vysvětlení kolem vzniku světa. Silně zastoupení jsou kreacionisté třeba ve Spojených státech.

„Vyvolávají ve mne stejný úžas, jsem naštvaný,“ dodal vědec s tím, že doufá, že se po covidu zvedne zájem o vědu, a to i mezi mladými lidmi. „Je to potřeba,“ apeloval.

V Německu je proti koronaviru očkováno zhruba 68 procent populace a odcházející kancléřka opakovaně varovala, že to nestačí. Jen za poslední den laboratoře odhalily dalších 66 800 nově nakažených.

V zemi ve středu skončil takzvaný epidemický stav celostátního významu, který platil od března 2020. Jednotlivé spolkové země však kvůli horšící se situaci postupně zpřísňují protikoronavirová opatření. 

V platnost vstoupil nový zákon o potírání infekčních chorob, který na pracovištích či ve veřejné dopravě zavádí povinnost předkládat doklad o očkování, prodělání nemoci nebo testu. Neočkovaní zaměstnanci musejí mít na pracovišti negativní test na koronavirus, samotestování pod dozorem zaměstnavatele už není možné. 

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat