Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Belgii a Nizozemsku se možná otevřou školy. Švédsko má přes 15 tisíc nakažených

Německé zdravotnice. foto: Reuters

Ve Švédsku od pondělka přibylo 185 lidí, kteří zemřeli v důsledku nemoci covid-19. Podle britského listu The Guardian jde o nejvyšší denní nárůst počtu mrtvých. Tato skandinávská země na rozdíl od většiny evropských států přijala poměrně mírná opatření proti šíření nákazy a zatím spoléhá na to, že lidé se jimi řídí dobrovolně.
  8:21aktualizováno  20:50

Trumpův poradce: Čína tají informace, chce vydělat na vakcíně proti koronaviru

Úřady odhadují, že do začátku května se koronavirem nakazí třetina z milionu obyvatel Stockholmu.

V desetimilionovém Švédsku doposud zemřelo 1765 lidí nakažených koronavirem. Tamní epidemiologové nyní evidují 15 322 případů infekce, o 545 více než o den dříve. Velká část úmrtí připadá na Stockholm, kde s nemocí covid-19 zemřelo také mnoho klientů domovů pro seniory.

Oficiální bilance spojená s nemocí covid-19 v úterý ve Francii opět vzrostla o více než 500 úmrtí, denní přírůstek byl ale oproti pondělku i většině minulého týdne menší. Nemocnice a domovy důchodců nově za den ohlásily 531 mrtvých, celkem tak ve Francii těchto případů evidují 20 796. Nová čísla na pravidelné tiskové konferenci oznámil zástupce ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon. Ten rovněž informoval o pokračování pozitivního vývoje s ohledem na vytíženost francouzského zdravotnictví.

V pondělí se údajně součet pacientů hospitalizovaných s covid-19 snížil na 30 106, což znamená pokles o bezmála 500 za 24 hodin. Údaj se podle agentury Reuters zmenšuje už sedm dní. Skoro dva týdny klesá obsazenost jednotek intenzivní péče ve Francii, kde podle čerstvých informací zůstávalo 5433 lidí. To je o 250 méně, než vláda ohlásila o den dříve.

Spojené státy v úterý překonaly hranici 800 000 osob nakažených koronavirem. Vyplývá to ze statistiky portálu Worldometer. Podle propočtu americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se USA k této bilanci blíží. Celková čísla nicméně naznačují, že situace v zemi se začíná stabilizovat. To dokládají i aktuální údaje ze státu New York, který je v rámci USA hlavním ohniskem epidemie. Za posledních 24 hodin v něm opět přibylo méně než 500 mrtvých. Newyorský guvernér Andrew Cuomo dnes tuto informaci označil za dobrou.

V Belgii za poslední den přibylo 170 případů úmrtí lidí nakažených koronavirem a je jich celkem 5998. V sousedním Nizozemsku se počet mrtvých po nákaze zvýšil o 165 na celkových 3916. V úterý o tom informovaly úřady těchto zemí. Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil, že od 11. května se otevřou školky a základní školy. Do září ale budou zakázané akce, na které chodí hodně lidí, jako jsou hudební festivaly nebo sportovní utkání.

„To riziko na sebe nemůžeme vzít,“ řekl k tomuto zákazu Rutte.

Vládní poradní tým doporučil, aby vyučování v nizozemských školách začínalo s menším počtem dětí než obvykle. Od začátku června se pak mají vrátit do lavic studenti středních a dalších škol. Děti a mládež také zase mohou chodit na různé sportovní kroužky. Ostatní omezení nechala vláda v platnosti na nejméně další tři týdny, otevřít tak zatím nebudou moci třeba kadeřnictví, nesmějí se konat návštěvy v domovech s pečovatelskou službou. Obchody fungují i nyní.

V britských nemocnicích za poslední den zemřelo dalších 823 lidí nakažených koronavirem. V úterý o tom na Twitteru informovalo ministerstvo zdravotnictví. Británie tak eviduje celkem 17 337 případů úmrtí pacientů s nemocí covid-19. V předchozích dvou dnech byl nárůst počtů mrtvých nižší, v pondělí Británie ohlásila, že smrtelných případů přibylo 449, nejméně za dva týdny.

Britské zdravotnické úřady nyní evidují 129 044 případů nákazy koronavirem. Britský statistický úřad ONS dnes podle BBC informoval, že v Anglii a Walesu v týdnu do 10. dubna zaznamenali 18 500 úmrtí, nejvíce za posledních 20 let. Je to o 8000 více než ve stejném období v jiných letech. Třetina případů je spojována s koronavirem, ale přibylo i úmrtí z jiných příčin. To může dokládat, že opatření zavedená v souvislosti s pandemií nemoci covid-19 mají nepřímý vliv na zdraví lidí, uvádí BBC.

V Itálii zemřelo za poslední den 534 lidí infikovaných koronavirem, oproti pondělku je to o 80 více. Jde o nejvyšší denní bilanci mrtvých od pátku. Ve srovnání s předchozím dnem stoupl i počet nově nakažených - těch v zemi registrovali 2729, o den dříve to byl rekordně nízký přírůstek 2256 nových případů. Informoval o tom dnes úřad civilní ochrany.

Celkem už se v Itálii od začátku epidemie virem SARS-CoV-2 nakazilo téměř 184 000 lidí. Obětí je 24 648, což je druhý nejvyšší počet na světě po Spojených státech.

V pondělí Itálie zažila ohledně koronavirových statistik jeden z nejoptimističtějších dnů za poslední dobu - nových případů tam úřady zaznamenaly jen něco málo přes 2000, což bylo nejméně za posledních téměř šest týdnů. Vůbec poprvé také klesnul počet lidí, kteří jsou aktuálně nemocní. Tento trend pokračoval i dnes, když počet osob s koronavirem klesl z pondělních 108 237 na dnešních 107 709. Vyléčených je k dnešnímu dni 51 600.

Rakousko 15. května otevře restaurace, postupně i školy. Za den přibylo jen 78 případů nákazy

Irák v úterý před začátkem muslimského postního měsíce ramadánu částečně po měsíci uvolnil zákaz vycházení a zmírnil další protokoronavirová opatření, například otevřel některé obchody. Informovala o tom agentura Reuters. K 20. dubnu Irák zaznamenal 1574 lidí s koronavirem, 82 z nich zemřelo a 1043 se podle ministerstva zdravotnictví zotavilo.

Uvolnění se uskutečnilo několik dní před začátkem muslimského postního měsíce, kdy rodiny večer často chodí do obchodů. Letos bude ale ramadán pro Iráčany jiný. V Bagdádu bude volný pohyb osob povolen pouze mezi 06:00 a 19:00, zatímco v pátek a v sobotu bude platit úplný zákaz vycházení.

Turecko oznámilo za den dalších 4611 případů nákazy koronavirem a 119 úmrtí z řad nakažených. Jde o zhruba stejně vysoká čísla, jaká byla oznámena v pondělí. Podle údajů, které dnes zveřejnil na twitteru ministr zdravotnictví Fahrettin Koca, se dosud v Turecku potvrdilo 95 591 případů nákazy koronavirem. Z toho 2259 lidí zemřelo a téměř 15 000 se uzdravilo.

Ještě před zveřejněním nejnovějších údajů dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že epidemie onemocnění covid-19 se v Turecku začíná blížit svému vrcholu. Zopakoval také, že země by se mohla vrátit k běžnému životu na konci května. Erdogan také dnes pandemii vzhledem k ekonomickým dopadům označil za největší krizi od druhé světové války.

„Budeme dodržovat preventivní opatření na co nejvyšší úrovni během měsíce ramadánu a dá-li bůh, vrátíme život zpět k normálu po svátku íd al-fitr,“ řekl dnes Erdogan s odkazem na svátek, který se slaví po skončení postního měsíce ramadánu a letos připadá na 24. květen.

Koronavirus se potvrdil i u mingrantů v Řecku

U 150 migrantů ubytovaných provizorně v hotelu na řeckém poloostrově Peloponés prokázaly testy nákazu koronavirem. Informoval o tom v úterý náměstek ministerstva pro civilní ochranu Nikos Chardalias. Celkem našlo v hotelu ve městě Kranidi útočiště 470 migrantů převážně ze subsaharské Afriky, už od pondělka jsou všichni v karanténě, uvedla agentura DPA.

Podle serveru listu Kathimerini se s testy začalo poté, co se v neděli nákaza nemocí covid-19 prokázala u jedné z ubytovaných žen. Těhotná 28letá Somálka nevykazovala žádné příznaky a onemocnění jí bylo diagnostikováno při prohlídcev nemocnici. Deník napsal, že v hotelu platí karanténa už od minulého týdne, protože koronavirem se nakazila jedna ze zdravotnic - ta však v hotelu osobně nebyla nejméně 12 dní předtím, než jí pozitivní test vyšel.

Ve Španělsku za posledních 24 hodin zemřelo 430 pacientů s nemocí covid-19, což je více než o den dříve. V pondělí země evidovala 399 nových obětí. Mírně naopak klesl počet nově nakažených, testy koronavirus ukázaly u 3968 lidí. V pondělí se nákaza potvrdila u 4266 lidí. S odvoláním na španělské úřady o tom informoval list El País.

Celková bilance obětí v téměř 47milionové zemi činí 21 282, nakažených je 204 178. Z tohoto počtu se již 82.514 pacientů uzdravilo.

Ve Španělsku od poloviny března platí nouzový stav s omezením volného pohybu osob. Španělé podobně jako obyvatelé jiných zemí mohou z domu vycházet jen v nejnutnějších případech, tedy do práce či na nákup léků a potravin. Běhat v parku či jít na vycházku s dětmi nesmí. Po sílící kritice ze strany rodičů a výzvách odborníků vláda o víkendu oznámila, že od 27. dubna budou moci rodiče s dětmi ven na krátkou procházku.

Na Slovensku v pondělí zemřel další člověk s koronavirem, celkově tak počet úmrtí pacientů s pozitivním testem na chorobu covid-19 stoupl v pětimilionové zemi na 14. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Testy potvrdily dalších 26 infikovaných, zatímco v neděli při menším počtu vyšetření přibylo 12 nakažených.

Celkově má Slovensko 1199 potvrzených případů nákazy. Hospitalizováno je 207 pacientů s pozotivním testem na přítomnost koronaviru, u méně než poloviny z nich se projevila choroba covid-19. Jeden pacient je napojen na umělou plicní ventilaci. Z koronaviru se dosud na Slovensku vyléčilo 258 pacientů.

Německo v pondělí registrovalo 194 úmrtí nakažených koronavirem, což je o 84 více než v neděli. Počet potvrzených infekcí se nadále zvyšuje výrazně pomalejším tempem než v předchozích týdnech, za pondělí stoupl o 1785 na celkem 143 457, informoval Institut Roberta Kocha (RKI). Jestli kvůli nákaze stoupá ve spolkové republice celková úmrtnost, zatím podle úřadů není možné říci.

Od vypuknutí epidemie RKI registruje 4598 úmrtí osob infikovaných koronavirem SARS-CoV-2. Jak ale poznamenává agentura DPA s odvoláním na úřady, není zatím možné říci, jestli by řada z nich i bez nákazy koronavirem stejně nezemřela. Ve většině případů jde totiž o lidi s předchozími zdravotními problémy, z 86 procent jsou starší 70 let.

Za loňský rok v Německu podle předběžného odhadu statistického úřadu zemřelo na 940 000 lidí, tedy v průměru téměř 2600 denně. Například spolková země Hesensko uvedla, že zatím nezjistila v souvislosti s koronavirem zvýšenou úmrtnost. Berlín v posledních týdnech registruje o málo zvýšenou úmrtnost, kterou ale dává spíše do souvislosti s chřipkou než s onemocněním covid-19.

V Rusku se v pondělí ve srovnání s nedělí opět zvýšil denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem, nicméně je nižší než sobotní rekord 6060 pozitivních testů. Za uplynulých 24 hodin zemřelo o sedm více infikovaných pacientů než bylo nedělních 44 úmrtí. Vyplývá to z údajů ruského operačního štábu.

Za uplynulých 24 hodin přibylo v Rusku dalších 5642 potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a úřady tak celkem aktuálně registrují 52.763 infikovaných. V souvislosti s koronavirem zemřelo dalších 51 pacientů a těchto úmrtí je dosud v zemi dohromady 456. Na druhé straně se také zvýšil počet lidí, kteří se vyléčili z nemoci covid-19. Během pondělí uzdravených přibylo 427 a celkem je jich tak aktuálně registrováno 3873.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...