Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německo k případu Vrbětice prozatím mlčí. Počká si na výsledky vyšetřování

Německá kancléřka Angela Merkelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová. | foto: Reuters

Berlín Česká zjištění o okolnostech výbuchu muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014 vyvolávají obavy, Německo proto má zájem o objasnění incidentu, prozatím ale Berlín o možné odpovědi na obvinění Ruska hovořit nechce. V pondělí to řekla vládní mluvčí Ulrike Demmerová. Česko tvrdí, že za výbuchem stojí ruské tajné služby, Rusko to odmítá.

„Spolková vláda vzala zprávy na vědomí. Výsledky vyšetřování českých úřadů k události z roku 2014 dávají důvody ke znepokojení. Sdílíme zájem o českých partnerů a přátel, aby byly okolnosti exploze muničního skladbu v roce 2014 se dvěma mrtvými zcela vysvětleny,“ řekla Demmerová.

Na dotaz ČTK, zda by Německo v reakci na ruskou agresivitu mohlo přehodnotit projekt takřka dokončeného rusko-německého plynovodu Nord Stream 2, odpověděla, že rozhodnutí nechce předjímat. „Pondělní zasedání ministrů zahraničí Evropské unie nabízí prostor k politickým okolnostem vyšetřování,“ dodala. Ministři zahraničí zemí EU mezitím Českou republiky na zasedání podpořili.

Na incident reagovala také mluvčí německého ministerstva zahraničí Maria Adebahrová, která odkázala na nedělní tweet německého velvyslance v Česku Christopha Isranga. Ten rovněž označil výsledky českého vyšetřování za důvod ke znepokojení. „Německo stojí po boku svých českých partnerů a přátel,“ napsal.

Ani Adebahrová nechtěla předjímat možnou německou reakci. „Budeme se radit s českými partnery,“ odpověděla na dotaz o možném společném postupu, jakým by mohlo být například vyhoštění ruských diplomatů. Dodala, že podrobnější vyhodnocení Německo může učinit, až prostuduje výsledky vyšetřování, které dá Praha k dispozici.

O Rusku vládní mluvčí hovořila na pondělní tiskové konferenci i v souvislosti s vězněným předákem ruské opozice Alexejem Navalným, jehož zdravotní stav je kvůli protestní hladovce vážný. Bezpečnostní poradce amerického prezident Joea Bidena Jake Sullivan v neděli v televizi CNN prohlásil, že americká vláda varovala Rusko před možnými diplomatickými následky, pokud by Navalnyj ve vězení zemřel. Demmerová o odpovědi Berlína na případné Navalného úmrtí nechtěla spekulovat. Uvedla ale, že vláda německé kancléřky Angely Merkelové vývoj sleduje se zneklidněním.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...