Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Německo obnoví hraniční kontroly, začne u Rakouska. Češi posilují ostrahu

Evropa

  16:27aktualizováno  19:36
VÍDEŇ/BERLÍN - Německá vláda hodlá přechodně obnovit hraniční kontroly. Nejdříve se dotknou hranic s Rakouskem, potvrdil spolkový ministr vnitra Thomas de Maizière. Důvodem je velké množství uprchlíků mířících do Německa.

Uprchlíci dorazili i na nádraží ve Vídni. foto: Reuters

„Hraniční kontroly samozřejmě nevyřeší všechny problémy. Potřebujeme trochu času,” prohlásil Maizière. Znovuzavedení hraničních kontrol bylo schváleno koalicí jednomyslně. Opozice byla podle ministra informováno.

Bulvární list Bild s odvoláním na zdroje z bezpečnostních kruhů napsal, že spolková policie posílá posily k hranicím s Rakouskem. Údajně jde prý o 2100 příslušníků pohotovostních oddílů, kteří by měli pomáhat se zajišťováním hranice.

Už od od 17:00 přerušilo Německo železniční dopravu do Rakouska. Sdělily to rakouské dráhy ÖBB. Do Německa prý ve vlacích nyní směřuje zhruba 1800 uprchlíků.

Podle informací Bildu hodlají německé úřady zahájit kontroly v blízkosti společné hranice s Českem a s Polskem. Má to prý zamezit vyhýbání se hraničním kontrolám na německo-rakouské hranici.

Podle bavorského premiéra Horsta Seehofera, jehož spolková země čelí největšímu náporu uprchlíků, je krok spolkové vlády, o němž prý bylo rozhodnuto v sobotu, „důležitým signálem“ pro zbytek světa. Bavorský ministr vnitra k tomu dodal, že kontroly by mohly být v případě nutnosti zavedeny i na hranicích s ostatními státy.

Německý krok uvítal s „velkým pochopením“ maďarský premiér Viktor Orbán, podle nějž je dnešní oznámení Berlína jen „prvním krokem“, neboť své hranice potřebuje ochránit též Řecko.

Česko posílí hlídky na hranicích

Na situaci okamžitě reagoval ministr vnitra Milan Chovanec. „Budeme reagovat na nastalou situaci tím, že posílíme hlídky na hranicích s Rakouskem, tudíž se opatření týká hlavně Jihomoravského a Jihočeského kraje. Pokud by se ukázalo, že se vlna běženců začne přelévat přes nás, učiníme další opatření,” prohlásil.

Zavedení hraničních kontrol je věcí rozhodnutí vlády, která zasedá v pondělí, Chovanec proto odmítl předjímat jakákoli rozhodnutí. Nicméně už teď je jisté, že Česko maximálně posílí ochranu hranic tak, aby byla schopna migranty vracet do Rakouska, řekl ČT Chovanec. Bude jednat i se slovenským ministrem vnitra.

„Německá strana nás o svém kroku předem neinformovala, debata v tomto směru proběhla jen mezi Německem a Rakouskem. Náznaky toho, co Němci udělají, jsme měli, ale konečné rozhodnutí máme jen z médií,” dodal Chovanec.

EU nedodržovala vlastní pravidla, míní Sobotka

Evropská unie nebyla schopna při řešení migrační krize důsledně dodržovat vlastní pravidla a efektivně chránit vnější hranici Schengenského prostoru. Proto je nutné nyní přijímat operativní opatření k posílení bezpečnosti jednotlivých států a zvládnutí uprchlického proudu, uvedl premiér Bohuslav Sobotka v reakci na obnovení kontroly na německo-rakouské hranici.

„Doufám, že německé rozhodnutí zesílí tlak na takový společný evropský postup, který umožní lépe regulovat současný migrační proud už na vnějších hranicích Evropy,“ uvedl Sobotka.

Znovuzavedení kontrol je v souladu s kodexem

Opětované zavedení přechodných hraničních kontrol mezi členskými státy Schengenu je výjimečnou možností, se kterou výslovně počítá Schengenský hraniční kodex v případech nouze. Uvedla to v prohlášení Evropská komise. Aktuální situace v Německu, které se v reakci na příliv uprchlíků rozhodlo znovu zavést dočasné kontroly na hranici s Rakouskem, je tak patrně podle komise v mezích těchto pravidel.

Česká policie podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové tento krok Německa očekávala. „V tuto chvíli to budeme řešit vlastním opatřením, a to je posílení výkonu služby v hraničních krajích. Další naše postupy budou záviset na počtech příchozích migrantů,“ řekla Rendlová.

Sobotka a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se v neděli telefonicky shodli na nutnosti hledat společné evropské řešení uprchlické krize bez toho, aby byly přehlasovány některé členské země EU. Sobotka podle Ayrera podpořil takové řešení, mezi jehož klíčovými body musí být ochrana vnější hranice EU, aby bylo možné kontrolovat „příliv lidí do Evropy“.

Česko spolu s některými dalšími státy unie, zejména členy visegrádské skupiny, sklízí od západoevropských zemí kritiku za odmítání povinných kvót pro přijímání běženců. Je ochotno pomoci jen na dobrovolné bázi s ohledem na to, že není cílovou zemí pro pokračující vlnu migrantů z Afriky a Asie.

Autoři: ,