Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Patrioty jsou pro NATO, ne pro Ukrajinu, míní Berlín. Zklamání, říká Polsko

Protiraketový systém Patriot foto: Reuters

Polský ministr obrany Mariusz Blazsczak oznámil v úterý večer na Twitteru, že lituje, že Berlín nedodá systémy protivzdušné obrany Patriot na Ukrajinu. Německo je Varšavě nabídlo po dopadu rakety na polské území, při kterém zemřeli dva lidé. Podle Německa je tato technika jen pro členy NATO, což Ukrajina není.
  21:20

Polsko bude s Německem o rozmístění Patriotů na své území dále jednat.

Německo nabídlo Varšavě systémy Patriot poté, co na východě Polska v listopadu dopadla zbloudilá raketa, kterou vypálila ukrajinská protivzdušná obrana. Dva lidé tehdy zemřeli.

Blaszczak nejprve německou nabídku přijal, ale pak prohlásil, že pro Německo by bylo lepší dodávat systémy Patriot Ukrajině, která čelí ruským útokům na svou energetickou infrastrukturu. To však německá strana nechtěla. Berlín uvedl, že tyto systémy jsou nedílnou součástí protivzdušné obrany NATO a mohou být použity pouze na území aliance.

Blasczak po jednání s německým ministerstvem obrany na Twitteru uvedl, že je „zklamán rozhodnutím odmítnout Ukrajině podporu“.

„Nasazení Patriotů na západní Ukrajině by zvýšilo bezpečnost Ukrajinců a Poláků,“ řekl. Dodal, že nyní bude jednat s německou stranou o rozmístění systémů Patriot v Polsku.

Agentura AP poznamenala, že odmítnutí nabídky ze strany Polska po jejím původním přijetí nepřispělo k dobrým sousedským vztahům s Německem.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat