Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Německo nezvládá registrovat běžence. Nevzalo otisky až 45 tisícům migrantů

Evropa

  11:47
BERLÍN - Německá policie v Bavorsku nezvládá registrace běženců, kteří do země míří přes Rakousko. Uvedly to policejní odbory GdP, napsala v neděli agentura DPA. Práci policistům v Bavorsku, kde končí takzvaná balkánská trasa, nekomplikuje jen obrovský nápor běženců, ale také zastaralá technika.

Uprchlíci jsou na cestě často mnoho měsíců a stávají se během ní snadnou kořistí různých pašeráků i zkorumpovaných úředníků. Setkávají se však i s pomocí těch, kterým není jejich osud lhostejný. foto: MAFRA - Michal Šula

„Odhadujeme, že od začátku roku nebyly sejmuty otisky asi 45 tisíc lidí, kteří nelegálně přicestovali, ačkoli takovou registraci vyžaduje zákon o azylovém řízení,“ prohlásil Jörg Radek, který stojí v čele policejních odborů.

Češi rentgenují vybrané běžence. Kvůli azylu někteří lžou o svém věku

Zmíněný pokyn nesnímat otisky údajně ústně vydalo spolkové policejní ředitelství v Postupimi. Ředitelství nicméně zmíněnou praxi nekomentovalo, uvedlo jen, že rostoucí počet běženců doléhá i na policii.

Radek tvrdí, že policisté jsou přetíženi případy žadatelů o azyl a že práci jim neusnadňuje ani technika, která je zastaralá a pomalá. Například v Pasově je denně zadrženo 250 až 300 nelegálních migrantů. Policisté se jich zeptají na jména a poté pomocí čtečky prstů v systému ověří, zda nemají záznamy. Otisky se ale neukládají. Běženci jsou poté odesláni ke spolkovému úřadu pro migraci, který je pověřen jejich registrací. „Je ale otázkou, zda tam vůbec dorazí. Nikdo neví, kam ve skutečnosti odcházejí,“ dodal Radek.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) odhaduje, že letos dorazilo do Evropy 150 tisíc migrantů, většina z nich do Itálie a Řecka. Tyto země ale běženci považují jen za bránu do Evropské unie, neboť jejich cílem jsou nejčastěji bohatší severní státy EU.

Autor: