Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z Česka se šíří mutace koronaviru, obávají se Němci. Omezení na hranicích zatím nechtějí uvolňovat

Německá policie kontroluje přijíždějící auta z Česka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie kontroluje přijíždějící auta z Česka. | foto: Reuters

Berlín Německo chce zrušit vstupní karanténní omezení co nejdříve, přednost má ale ochrana obyvatel. V úterý to podle agentury Reuters řekl německý státní tajemník pro evropské záležitosti Michael Roth, podle kterého se z Česka do Německa dostává mutace koronaviru.

Evropská komise v posledních dnech opakovaně kritizovala Německo za zavedení hraničních kontrol s Českem a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko, německá vláda ale opatření obhajuje. Nyní hrozí kontroly i na německých hranicích s Francií.

Německá policie kontroluje přijíždějící auta z Česka.
Policista zastavuje auta několik kilometrů před hranicí s Německem.

Německo obnovilo kontroly na českém pomezí 14. února, kdy Českou republiku označilo za oblast s nebezpečnými mutacemi koronaviru. V Česku je navíc epidemická situace oproti Německu výrazně horší. Německu se podařilo výrazně snížit šíření infekce, v Česku je vývoj dramatický.

Němečtí politici včetně kancléřky Angely Merkelové v posledních dnech poukazovali na to, že jistá souvislost mezi nákazou v Česku a vysokou mírou infekce v německých regionech u hranic s Českem je patrná. Roth v úterý výslovně uvedl, že z Česka se do Německa šíří mutace.

Německo nyní zvažuje zpřísnit kvůli mutacím režim na hranicích s Francií. Ve francouzském departmentu Moselle hraničícím s Německem se v poslední době totiž rychle šíří takzvaná jihoafrická a brazilská mutace koronaviru, které jsou zřejmě nakažlivější než původní varianta viru SARS-CoV-2.

Roth řekl, že Francie přislíbila průběžně informovat německou stranu o karanténních opatřeních v departmentu Moselle. Uvedl rovněž, že německé spolkové země Sársko a Porýní-Falc, které s tímto francouzským regionem sousedí, hranice uzavřít nechtějí.

Roth zdůraznil, že omezení na německém pomezí nejsou porušením dohody o schengenském prostoru bez vnitřních hranic. I tak chce podle něj Německo kontroly a restrikce ukončit co nejdříve, přednost má ale ochrana německých obyvatel.

Roth také uvedl, že bude nezbytné znovu projednat status očkovaných proti covidu-19, protože se zdá, že lidé díky vakcíně nepředstavují infekční nebezpečí pro ostatní. Z oblastí s mutacemi mohou nyní do Německa cestovat jen němečtí občané, lidé, kteří v zemi žijí, vybraní přeshraniční pracovníci a dopravci zboží.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jednání vlády - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Jednání vlády - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Jednání vlády - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...