Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německo zavádí lockdown pro neočkované, mohou jen do supermarketů. Ve hře je i povinné očkování

Svět

  14:51aktualizováno  15:42
Neočkovaní lidé v Německu nově nebudou smět do volnočasových zařízení, jako jsou kina a divadla, a ani do obchodů s výjimkou supermarketů a drogerií. Po jednání se zemskými premiéry to oznámila dosluhující konzervativní kancléřka Angela Merkelová. Ta se také vyslovila pro povinné očkování od února. Platnost stávajících dvou dávek vakcín vyprší po devíti měsících.

„Situace je vážná. Jsme na hranici vytížení nemocnic, museli jsme již začít s překládáním pacientů,“ řekla na úvod tiskové konference Merkelová. Podle dosluhující kancléřky je opatření „akt národní solidarity“ a nezbytný krok ke snížení infekcí a pro uvolnění situace v nemocnicích.

Merkelová rovněž souhlasila s požadavkem svého sociálnědemokratického nástupce Olafa Scholze, aby očkování proti nemoci covid-19 bylo od února v zemi povinné. Konečné slovo k povinnému očkování budou mít ale poslanci Spolkového sněmu.  

Merkelová řekla, že pokud by byla poslankyní, povinné očkování by za nynější situace podpořila. Dosud prý spoléhala na to, že se lidé nechají očkovat.

„Nemáme dost naočkovaných,“ prohlásil budoucí kancléř. „Nyní víme, jaké to má důsledky.“ Scholz chce, aby do konce roku bylo 30 milionů naočkovaných.

Merkelová také řekla, že platnost stávajících dvou dávek vakcín vyprší po devíti měsících, pokud lidé nedostanou třetí posilující dávku.

Vláda hodlá rozšířit okruh jedinců, kteří mohou očkovat. V rámci urychlení vakcinační kampaně by mohli podávat očkovací látky i zubaři či lékárníci.

Některé spolkové země už přijaly pravidlo 2G, kdy do obchodů, kulturních či fitness zařízení vpouští jen ty, kteří se prokáží buď dokladem o bezinfekčnosti či o očkování. Nyní tento model bude platit celostátně.

Po překročení hranice 350 nových případů za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel se opatření dotknou i očkovaných a uzdravených, jejichž soukromé oslavy budou omezeny v interiérech na 50 účastníků a v exteriérech na 200. Neočkovaní se za takové situace mohou sejít jen s dvěma dalšími lidmi, se kterými nesdílí domácnost.

Nově za sedmidenní incidence přes 350 budou muset v celém Německu školáci všech stupňů opět nosit roušky, což již v řadě spolkových zemí platí, a zavřou také diskotéky a kluby.

Nová německá opatření se dotknou i velkých akcí včetně fotbalu. Kapacita bude omezena na 50 procent, v halách nejvýše 5000 a venku 15 000 diváků.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat