5. dubna 2018 19:10, aktualizováno  22:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německo odmítlo vydat Madridu katalánského expremiéra Puigdemonta kvůli obžalobě ze vzpoury

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Katalánský expremiér Carles Puigdemont. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalánský expremiér Carles Puigdemont. | foto: Reuters

BERLÍN Německý soud ve čtvrtek odmítl vydat Španělsku katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta na základě jeho obžaloby ze vzpoury. Připustil ale jeho vydání kvůli údajné zpronevěře, informovala agentura AFP. Rozhodl zároveň o podmínečném propuštění katalánského separatistického vůdce z vazby, napsala agentura DPA.

Mezi podmínky, za nichž může být propuštěn na svobodu, patří složení kauce ve výši 75.000 eur (1,9 milionu korun). Mluvčí vrchního zemského soudu ve Šlesvicku-Holštýnsku ale řekla, že Puigdemont nesmí opustit Německo, dokud se nerozhodne o jeho případném vydání. Pokud Německo žádosti Madridu o vydání vyhoví, Španělsko nebude smět stíhat Puigdemonta ze vzpoury, uvedla mluvčí podle agentury Reuters.

Místopředsedkyně španělské vlády Soraya Saénzová de Santamaría a španělský ministr spravedlnosti Rafael Catalá v první reakci uvedli, že rozhodnutí německého soudu respektují. Vyvarovali se ale dalšího jeho hodnocení s poukazem na potřebu se seznámit s podrobnostmi rozhodnutí. Catalá k tomu dodal, že jde o prvoinstanční rozhodnutí a že může jít ještě o dlouhodobý proces.

Někteří katalánští politici a také místní média netajili nad rozhodnutím německého soudu nadšení a označili je za velké vítězství. Obžaloba ze vzpoury je závažnější a Puigdemontovi zejména kvůli ní hrozí desítky let vězení.

Pětapadesátiletý separatistický politik byl na severu Německa zadržen na základě evropského zatykače koncem března, když se autem vracel z Finska do Belgie, kde do té doby žil v exilu. Po zaplacení kauce se do vyřízení celé záležitosti bude muset jednou týdně hlásit německým úřadům.

Puigdemont obžalobu Madridu odmítá a tvrdí, že je politicky motivovaná. Proti vydání do Španělska se může případně bránit i před německým ústavním soudem. Podle čtvrtečního vyjádření soudu nejsevernější německé země není patrné, že by Puigdemontovi ve Španělsku hrozilo politické pronásledování.

Obžalobě ze vzpoury čelí Puigdemont ve své zemi kvůli tomu, že loni na podzim v rozporu se španělskou ústavou uspořádal referendum o nezávislosti Katalánska, i když se dalo očekávat, že při něm dojde k násilnostem. Obžaloba ze zpronevěry veřejných financí se taktéž týká referenda o nezávislosti.

ČTK
  • 14Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz