Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na autobus fotbalistů Dortmundu útočil Rus. Chtěl vydělat na pádu akcií klubu

Autobus fotbalistů Dortmundu zasáhly exploze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus fotbalistů Dortmundu zasáhly exploze | foto: ČTK

BERLÍN Německá policie v pátek v souvislosti s nedávným útokem na autobus s fotbalisty Dortmundu zadržela osmadvacetiletého muže s německým i ruským občanstvím, kterého z činu podezřívá. Motivem činu byly podle všeho burzovní spekulace, které počítaly s propadem ceny akcií fotbalového klubu po bombovém útoku.

Podle prokuratury nic nenasvědčuje tomu, že by muži, kterého identifikovala jako Sergeje W., při páchání činu někdo pomáhal.

Policie muže dopadla v okolí Tübingenu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Agentura DPA s odvoláním na své zdroje informovala, že bezpečnostní jednotky provedly razie v celkem čtyřech objektech v Bádensku-Württembersku.

Mannheimský energetický koncern MVV v pátek potvrdil, že zadržený od poloviny loňského roku pracoval jako elektrikář v jednom jeho dceřiném energetickém závodě v Tübingenu.

Ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Ralf Jäger, kde se útok odehrál, označil páteční zatčení podezřelého za dobrou zprávu pro fotbal. Za zákrok policii na twitteru poděkoval.

Policisté před zápasem Ligy mistrů Borussia Dortmund vs. AS Monaco.
Fanoušci domácích před zápasem Ligy mistrů Borussia Dortmund vs. AS Monaco.

Mluvčí státního zastupitelství Frauke Köhlerová na odpolední tiskové konferenci uvedla, že vyšetřovatelé nemají indicie nasvědčující tomu, že by se na bombovém útoku podílel někdo další. Prokuratura ale tuto možnost vede nadále v patrnosti.

Podezřelý má být ještě v pátek odpoledne předveden před Spolkový soudní dvůr, který může formálně vydat zatykač. Muž je podezřelý z pokusu o vraždu, vyvolání exploze výbušniny a z nebezpečného ublížení na těle.

Zemský ministr Jäger je o vině zadrženého přesvědčen. Podle něj existuje celá řada indicií ukazujících na vinu podezřelého. Ministr hovořil o „podlém motivu“ činu, který byl proveden s vysokou mírou zločinnosti a profesionality.

Německý ministr vnitra označil za „obzvlášť proradný“ způsob, jakým si údajný pachatel „zahrával se strachem obyvatelstva“, když se s pomocí písemných přiznání k činu vydával za teroristu.

Vedení dortmundského klubu v pátek poděkovalo vyšetřovatelům za zadržení pravděpodobného pachatele. Ředitel klubu Hans-Joachim Watzke označil v rozhovoru s deníkem Bild údajný motiv pachatele za „šílený“. Pro klub a zvláště pro mužstvo je podle něj nanejvýš důležité, aby byly bezezbytku vyšetřeny všechny okolnosti činu.

Úřady vedly zadrženého již dlouho v patrnosti, napsal deník Rheinische Post s tím, že to nebyl extremista, neboť jednal z chamtivosti. Prokuratura poznamenala, že do pátrání se zapojilo několik stovek policistů.

Zadržený podle prokuratury 11. dubna, tedy v den útoku, získal opce na prodej 15.000 akcií fotbalového klubu. Transakci za 78.000 eur (2,1 milionu Kč) financoval úvěrem a uskutečnil ji přes internet z hotelu, odkud autobus s hráči odjel. Zadržený v hotelu pobýval od 9. dubna a ze svého podkrovního pokoje měl výhled na budoucí dějiště atentátu. Akcie klubu po útoku klesly z 5,738 na 5,421 eura, uvedl server Deutsche Welle. Pokud cena akcií klesne, držitel prodejních opcí má zisk. Jeho konkrétní výše se odvíjí od více faktorů.

Zatím není jasné, na kolik peněz si mohl podezřelý přijít. Muž si obstaral tři různé deriváty akcií Borussie Dortmund, většinu v den útoku, upřesnila mluvčí prokuratury.

Autobus s fotbalisty Dortmundu minulý týden cestou na domácí zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem poškodily tři exploze. Zranění ruky při nich utrpěl španělský obránce Marc Bartra, který byl převezen do nemocnice, kde se podrobil operaci. Zraněn byl i jeden z policistů, který autobus doprovázel.

Nálože byly naplněny kovovými hroty, které podle prokuratury výbuch rozmetal až do vzdálenosti 250 metrů. Výbušniny byly rozmístěny na dvanáctimetrovém úseku a byly ukryty v živém plotě. Každá z náloží byla odpálena samostatně pomocí elektroniky.

Původ a povaha výbušné látky jsou nadále předmětem vyšetřování. To je „trochu složitější a trochu nákladnější“ vzhledem k tomu, že při explozích byla spotřebována veškerá výbušná látka, vysvětlila Köhlerová. Kriminalisté tak podle ní musí zkoumat například i půdní vzorky.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA STROJE V CHEMICKÉ VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč