Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německo pobouřilo kvarteto tyranů. Ve hře se objevuje Hitler i Tiso

Svět

  9:15
NORIMBERK/PRAHA - V Německu se pod drobnohled úřadů dostala karetní hra, ve které se kromě dalších diktátorů objevuje i nacistický vůdce Adolf Hitler s hákovým křížem.

Na kartě je uvedený rok narození, věk v jakém tyran převzal moc, délka vlády, počet obětí i výše majetku. Kromě Hitlera je vyobrazený i Kim Čong-Il, Tiso, exprezident Toga Gnassingbe Eyadéma. Amin či Honecker. foto: REPRO LN, KOLÁŽ ŠIMON

Vedle obyčejných barbín a autíček na hraní se na nedávném veletrhu v bavorském Norimberku objevila i jedna karetní hra, která vzbudila pozornost i na "vyšších místech". Kriminální policie zde totiž zabavila takzvané kvarteto Tyranů, které na 32 hracích kartách tvoří fašisté, komunisté a další vládci, jimž se připisuje odpovědnost za masové vraždění. Vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda se výrobce hry firma Weltquartett dopustila trestného činu.

Pozornost úřadů si hra vysloužila zejména kvůli tomu, že vysoký trumf ve hře představuje nacistický vůdce Adolf Hitler. Navíc je na této kartě částečně vidět i hákový kříž. V této souvislosti je dobře připomenout, že používání nacistických symbolů je v Německu zakázáno a je trestně stíháno.

Ve hře se dále objevují italský vůdce Benito Mussolini, sovětský diktátor Josif Vissarionovič Stalin či někdejší ugandský prezident Idi Amin. Ve druhém díle se kromě někdejšího vůdce NDR Ericha Honeckera objevuje i válečný slovenský prezident Jozef Tiso. U každého z "tyranů" je navíc mimo jiné uvedeno, kolik životů mají na svědomí. U Hitlera tak figuruje číslo 55 milionů, u Tisa, který spadá do kategorie nacistických kolaborantů, pak 70 tisíc.

První díl kvarteta je na trhu už dva roky, úřady si ho všimly nyní až právě díky veletrhu. Již v minulosti ale berlínský ministr vnitra Ehrhart Körting označil hru za "nechutnou".

Tvůrci: Je to čistý sarkasmus
Hru vymysleli filmaři z Hamburku Jörg Wagner a Jürgen Kitte. (I v Česku koloval jejich humorný, byť poněkud drsný krátký film o Klausovi, jezdci na vysokozdvižném vozíku.)

Tvůrci byli postupem úřadů překvapeni, údajně si nemysleli, že obrázek Hitlera i hákový kříž by mohly představovat problém. Wagner již v roce 2008 v souvislosti s karetní hrou bulvárnímu deníku Bild řekl: "Nikdo není glorifikován, nýbrž zesměšněn. Je to čistý sarkasmus. A pokud je někdo pobouřen, pak je to také dobře, neboť to vede k diskusi. To je lepší než tyto postavy pouze vyobcovat do historických knih." O svérázu firmy vypovídají i další druhy kvartet, ve kterých je možné hrát například se smrtelnými nemocemi, omamnými jedy, drogami, hmyzem či všemožnou jinou obtížnou havětí.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat