Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vakcínu AstraZeneca jen lidem do 64 let, doporučila německá očkovací komise. Účinnost u starších lidí je prý nejistá

Vakcína firmy AstraZeneca | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína firmy AstraZeneca | foto: Reuters

BERLÍN Německá očkovací komise ve čtvrtek doporučila, aby se vakcína proti covidu-19 farmaceutické firmy AstraZeneca podávala jen osobám mezi 18 a 64 lety. Není podle ní totiž k dispozici dostatek dat o účinnosti u lidí nad 65 let. Německá média v pondělí informovala, že je účinnost u seniorů jen osmiprocentní. AstraZeneca to označila za „naprosto nepravdivou“ informaci.

Stálá očkovací komise Institutu Roberta Kocha (RKI) uvedla, že nyní není k dispozici dostatek dat, aby bylo možné zhodnotit účinnost vakcíny proti covidu-19 britsko-švédské společnosti AstraZeneca a Oxfordské univerzity ve skupině lidí nad 65 let. „V této fázi by proto měla být vakcíny AstraZeneca - na rozdíl od vakcín na bázi mRNA - podávána jen lidem mezi 18 a 64 lety,“ dodala odborná komise.

Firma AstraZeneca v reakci na německé doporučení znovu bránila účinnost své vakcíny u skupiny lidí starších 65 let. Poslední analýzy podle ní „podporují hypotézu, že vakcína je ve skupině nad 65 let účinná“. Mluvčí společnosti k tomu podle agentury AFP uvedl, že firma očekává příslušné rozhodnutí Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) „v příštích dnech“.

Premiér Johnson také vakcínu hájil. „Naše vlastní úřady velmi jasně prohlásily, že se podle nich je vakcína Oxford/AstraZeneca velmi dobrá a účinná,“ řekl Johnson. „Důkazy, které jsem viděl a které dodali, jsou takové, že se domnívají, že je účinná napříč všemi věkovými skupinami a poskytuje dobrou imunitní odpověď napříč všemi věkovými skupinami,“ prohlásil Johnson.

Očkovací látka firmy AstraZeneca zatím není schválena pro nouzové použití v Evropské unii. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by mohla její schválení doporučit v pátek. Evropská komise by jako v minulých případech mohla souhlas s podmínečnou registrací na unijním trhu vydat ještě týž den.

V Evropské unii se proti covidu-19 může zatím očkovat jen vakcínami americko-německého konsorcia Pfizer/BioNTech a americké firmy Moderna. Oba tyto přípravky jsou na bázi mRNA. Tento typ vakcíny se od těch klasických liší tím, že neobsahuje žádné mrtvé či oslabené původce nemoci, ale genetickou informaci viru. Tato metoda je přirovnávána k návodu, podle kterého si tělo dokáže vytvořit vlastní protilátky.


Už v pondělí německý list Bild a ekonomický deník Handelsblatt s odvoláním na zdroje z německé vlády informovaly, že má vakcína AstraZeneca u lidí nad 65 let jen osmiprocentní účinnost. Senioři jsou přitom v současné pandemii hlavní rizikovou skupinou.

AstraZeneca v úterý informace německých médií označila za „naprosto nepravdivé“. Upozornila mimo jiné na to, že v Británii je její vakcína již podmínečně schválená a to právě i pro skupinu lidí nad 65 let. Odkázala rovněž na studii zveřejněnou v prosinci v medicínském časopise The Lancet, podle které vyvolává vakcína silnou imunitní reakci také u starších lidí.

Vědci v tomto článku nicméně uvádí i to, že bude třeba ještě dalšího výzkumu, aby se prokázala účinnost ve skupině starších lidí, kteří jsou covidem-19 obzvlášť ohrožení. Jejich podíl na účastnících klinických testů byl totiž relativně nízký.

Vakcína firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity má podle studie zveřejněné v časopise The Lancet průměrnou účinnost 70,4 procenta.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Valašské Meziříčí, ul Bratří Čapků, 3+1
Valašské Meziříčí, ul Bratří Čapků, 3+1

Bratří Čapků, Valašské Meziříčí - Krásno nad Bečvou, okres Vsetín
12 500 Kč/měsíc