Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Německá policie odvezla migranty do Polska, Varšava žádá vysvětlení

ilustrační snímek foto: Reuters

Varšava chce po Berlínu vysvětlení poté, co německá policie převezla skupinu pěti migrantů na polskou stranu hranice a nechala je tam. Polský premiér Donald Tusk incident označil za nepřijatelný a napsal, že o něm bude hovořit s německým kancléřem Olafem Scholzem. Německá policie prý před návratem cizinců kontaktovala polskou stranu, ale ta nereagovala.
  21:19

„Věc musí být podrobně vysvětlena,“ napsal polský ministerský předseda. Polský portál Chojna24 v pátek napsal, že hranici u obce Osinów Dolny překročil vůz německé policie a na parkovišti na polské straně z něj vystoupilo pět cizinců – dva dospělí a tři děti. Následně německá policie odjela. Portál zveřejnil záběry, které podle něj situaci zachycují.

Mluvčí vládního koordinátora polských tajných služeb Jacek Dobrzyński v pondělí podle agentury PAP incident potvrdil. „Je to porušení postupů, které jsou v platné v takových situacích,“ řekl Dobrzyński, který zároveň uvedl, že to je první podobný incident.

Podle stanice TVN 24 událost nepopírá ani německá strana. Mluvčí německé spolkové policie Gero von Vegesack ovšem polskému deníku Fakt řekl, že se vše odehrálo trochu jinak. Německá policie podle něj při dočasně obnovených hraničních kontrolách zadržela pětičlennou afghánskou rodinu, která se pokusila bez povolení dostat do Německa.

„Měli u sebe polská osvědčení o přiznání statusu uprchlíka... Tito lidé byli převezeni na policejní stanici k dalšímu řízení. Afghánská rodina nepožádala spolkové policisty o azyl,“ uvedl mluvčí německé policie. Německé úřady proto podle von Vegesacka kontaktovaly polskou pohraniční stráž a rodinu jim chtěly předat.

„Protože polská strana několik hodin nereagovala, rozhodli se policisté rodinu odvézt na polsko-německou hranici,“ vysvětlil mluvčí německé policie, podle kterého si děti začaly během transportu stěžovat na zdravotní problémy a policisté se po konzultaci s otcem rozhodli jet k nejbližší lékárně.

Také podle Dobrzyńského rodina požádala o azyl v Polsku a podle procedur tam měla zůstat a neodcházet do jiné země. Přesto podle něj Německo nedodrželo postupy. Polská pohraniční stráž na síti X napsala, že německá policie jednala v rozporu se zásadami spolupráce mezi bezpečnostními složkami a zákonem o předávání osob. „Německé služby nemohou dělat taková rozhodnutí svévolně,“ zdůraznili polští pohraničníci a podotkli, že kontaktovali německou policii, aby okolnosti incidentu vysvětlila.

O události mají jednat v příštích dnech polští a němečtí činitelé včetně polského ministra vnitra Tomasze Siemoniaka a šéfky německého resortu vnitra Nancy Faeserové, vyplývá ze zpráv polských médií.

Autoři: ,