Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německo potřebuje pracovníky ze zemí mimo EU, myslí si Merkelová. Bojí se odlivu kapitálu

Německá kancléřka Angela Merkelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová. | foto: Reuters

BERLIN Německo by mělo hledat kvalifikovanou pracovní sílu za hranicemi Evropské unie, aby nedošlo k odlivu podnikatelů a velkých firem do zahraničí. To si myslí německá kancléřka Angela Merkelová, která to řekla ve svém pravidelném týdenním podcastu. Kvalitní pracovníky je podle ní možné najít například v Mexiku, Vietnamu či v Indii.

„Víme, že zaměstnavatelé v mnoha sektorech podnikání hledají kvalitní pracovní sílu. Při nedostatku zručných pracovníků není možné, aby byl byznys úspěšný,“ uvedla mimo jiné Merkelová. „Proto je naprosto klíčové, abychom se za každou cenu snažili sehnat dostatečný počet specialistů, jinak se firmy přesunou do zahraničí. A to samozřejmě nechceme,“ dodala. 

Výzva ze strany kancléřky přichází jen těsně před summitem členů německé vlády, zaměstnavatelů a odborářů, který se koná v pondělí. 

Německo se podle serveru Deutsche Welle (DW) snaží s nedostatkem kvalifikovaných lidí na pracovním trhu vyrovnat i vnitrostátně. „Chceme nabídnout dobrou praxi pro co nejvíce lidí,“ uvedla Merkelová. Berlín také získává pracovní sílu i v Evropské unii. Podle DW pracuje v Německu už více než dva a půl milionu lidí z členských zemí. 

Summit normandské čtyřky v Paříži: Zleva ukrajinský prezident Volodymyr...
Německá kancléřka Angela Merkelová vítá slovenskou prezidentu Zuzanu Čaputovou...

„To však samo o sobě nestačí, a proto se jednoduše musíme poohlédnout po dalších kvalifikovaných lidech i za hranicemi EU,“ dodala Merkelová. Od prvního května příštího roku by měl začít platit zákon, který umožní zkušeným odborníkům získat v Německu práci a potřebné dokumenty mnohem snadněji. 

Pondělní summit by se měl týkat především toho, jak co nejlépe a nejjednodušeji nový zákon aplikovat. Mimo jiné bude podle dokumentu, který cituje německá RND, nutné zaměstnat více lidí, což by mělo uspíšit proces vydávání víz. Také by se měla rozšířit nabídka výuky němčiny přímo v zemích, odkud potenciální kvalifikovaní pracovníci pocházejí. 

Německo podle Deutsche Welle nejvíce potřebuje elektrotechnické a mechatronické inženýry, IT specialisty, softwarové vývojáře, zdravotní sestry či kuchaře. Vláda považuje za neperspektivnější státy například Mexiko, Filipíny, Brazílii, Indii či Vietnam.

Německý ministr práce Hubertus Heil se pokouší uklidnit obavy před dalším přílivem ilegálních migrantů, kteří by žili jen ze sociálních dávek. „Tento proces není o nekontrolovatelné ilegální migraci, ale o kvalifikovaných lidech, které potřebujeme, aby Německo zůstalo v budoucnu ekonomicky tak silné,“ uvedl Heil pro Augsburger Allgemeine.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!